Jednou vetou

Hlasovanie o brexite by sa v parlamente skončilo porážkou Mayovej

Dolná snemovňa britského parlamentu

foto: TASR/AP

Ak by sa hlasovanie poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu o predbežnej dohode o brexite uskutočnilo v pondelok, za dohodu by hlasovalo 187 poslancov, zatiaľ čo 418 zákonodarcov by bolo proti. Vyplýva to z prieskumu, ktorý vypracovala spravodajská televízia Sky News.

Za Mayovej dohodu o odchode Británie z EÚ by hlasovalo 183 poslancov premiérkinej Konzervatívnej strany a štyria nezávislí poslanci.

Mayová tvrdí, že hlasovanie o brexite prebehne podľa plánu

Proti dohode by hlasovalo 103 konzervatívcov, desiati poslanci severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP), s ktorých podporou konzervatívci vládnu, 249 labouristov, 35 poslancov Škótskej národnej strany (SNP), 11 liberálnych demokratov, päť nezávislých poslancov, jeden Zelený a štyria poslanci za strany Plaid Cymru (Waleská strana). Parlament by teda podľa Sky News dohodu jednoznačne odmietol.

Premiérka Theresa Mayová prostredníctvom svojej hovorkyne vyhlásila, že hlasovanie o dohode s Bruselom sa uskutoční, ako bolo naplánované, teda v utorok 11. decembra.

Kancelária premiérky však uviedla, že Mayová ešte v pondelok o 16.30 h SEČ vystúpi v parlamente. Podľa zdroja Sky News premiérka chce hovoriť o odklad hlasovania o dohode o brexite.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi