Jednou vetou

Hnutie červených šálov nesúhlasí s násilnosťami „žltých viest“

Paríž

parisdailyphoto.com

Vyhlásenie výnimočného stavu vo Francúzsku v súvislosti s násilnosťami, ktoré sprevádzali protesty proti zvyšovaniu cien pohonných látok, nie je momentálne na programe dňa. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL to v pondelok uviedol štátny tajomník francúzskeho ministerstva vnútra Laurent Nuňez.

Minister vnútra Christophe Castaner pritom ešte cez víkend túto možnosť pripúšťal. „Táto možnosť nie je tabu,“ uviedol Castaner. V snahe upokojiť situáciu premiér Édouard Philippe na žiadosť prezidenta Emmanuela Macrona v pondelok prijme lídrov parlamentných strán – vládnych i opozičných.

Ako pripomenul spravodajský portál RTL, opozičné strany a časť hnutia tzv. žltých viest od vlády naďalej žiadajú „výrazné gesto“ – napríklad v podobe vyhlásenia moratória alebo zmrazenia daní na pohonné látky. Šéfka krajnej pravice Marine Le Penová a vodca krajnej ľavice Jean-Luc Mélenchon dokonca v nedeľu žiadali vypísanie predčasných volieb, čo považujú za vhodný spôsob, ako sa dostať z krízy.

Vo viacerých mestách Francúzska sa pritom na sociálnych sieťach začali vytvárať skupiny ľudí, ktorí sú proti násilnostiam sprevádzajúcim blokády ciest a dôležitých objektov. Proti hnutiu žltých viest sa tak formuje hnutie „červených šálov“, ktoré chce dosiahnuť „rešpektovanie vlády zákona bez násilností, ale s rozhodnosťou“. Hnutie červených šálov sa začalo formovať koncom minulého týždňa a podľa administrátorov webových stránok ide o „intelektuálnu odvetu bez politickej konotácie“.

Prívrženci hnutia „žltých viest“ začali 17. novembra s blokádou ciest, križovatiek, nájazdov na diaľnice či dôležitých objektov alebo veľkoskladov pohonných hmôt, aby takto protestovali proti zvyšovaniu cien benzínu a nafty a poklesu kúpyschopnosti obyvateľstva, čo pripisujú opatreniam prijímaných vládou prezidenta Macrona.

Zajatých ukrajinských námorníkov obvinili z narušenia štátnej hranice

 Požiadavky žltých viest naďalej podporuje 72 percent respondentov prieskumu zverejneného v pondelok spravodajským portálom RTL. Až 90 percent opýtaných si myslí, že vláda situáciu nezvláda. Okolo 80 percent opýtaných súčasne odsudzuje násilnosti, ktoré protesty sprevádzajú a vyžiadali si už tri obete na životoch a desiatky zranených.

Mnoho Francúzov bolo pritom veľmi pobúrených, keď počas víkendu v médiách videli skupinu osôb oblečených v reflexných žltých vestách, ako ničia sochy – vrátane symbolu Francúzskej republiky Marianne – a predmety vystavené v interiéri Víťazného oblúka v Paríži.

Na bulvári Champs-Élysées demonštranti okrem toho v sobotu počas svojho zhromaždenia rozbíjali výklady obchodov, ničili mestský mobiliár a podpaľovali autá.

Polícia proti demonštrantom použila vodné delá a slzotvorný plyn vrátane granátov GLI F4. Tieto granáty sú obzvlášť nebezpečné tým, že obsahujú 25 gramov výbušniny TNT, takže môžu spôsobiť aj vážne zranenia – zlomeninu nohy či amputovať ruku, uviedla stanica RTL. Francúzske bezpečnostné zložky ich majú vo výzbroji od roku 2011. Francúzsko je jedinou európskou krajinou, ktorá ich využíva.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia