Hnutie M5S chce stáť na čele novej talianskej vlády

Predstaviteľ talianskeho hnutia Piatich hviezd (M5S) Alfonso Bonafede počas tlačovej konferencie po zverejnení predbežných výsledkov nedeľňajších parlamentných volieb v Taliansku, v centrále strany v Ríme 4. marca 2018

foto: TASR

Luigi Di Maio, líder populistického Hnutia piatich hviezd (M5S), ktoré ako jednotlivá strana získalo v nedeľných parlamentných voľbách v Taliansku najviac hlasov, uviedol, že jeho hnutie by malo stáť na čele novej vlády. Informovala o tom agentúra AP.

„Sme politická sila, ktorá zastupuje celý národ. Reprezentujeme celú (taliansku) čižmu od údolia Aosty až po Sicíliu,“ povedal Di Maio po tom, čo jeho hnutie dosiahlo veľký volebný úspech v celom Taliansku, keďže podľa predbežných výsledkov nedeľných volieb získalo 32,5 percenta hlasov.

Di Maio nazval nedeľné voľby „post-ideologickými“. Podľa neho tieto voľby neboli o pravici či ľavici, ale o zamestnanosti a prisťahovalectve.

Nárok na zostavovanie novej vlády si okrem Di Maia robí aj Matteo Salvini, líder krajne pravicovej strany Liga Severu (LN), ktorá v koalícii so stranou Vpred Taliansko (FI) bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a dvoma menšími stranami získala približne 37 percent hlasov. Salvini povolebnú spoluprácu s Hnutím piatich hviezd vylúčil.

Môže vás zaujímať

Tureckom podporované jednotky sú podozrivé z použitia munície s bielym fosforom