Jednou vetou

Hnutie žltých viest plánuje pokračovať v protestoch aj napriek ústupkom Macrona

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Množstvo účastníkov protivládnych protestov tzv. žltých viest, ktoré už štyri týždne sužujú Francúzsko, v utorok sľúbilo pokračovanie demonštrácií aj napriek pondelkovým ústupkom prezidenta Emmanuela Macrona, informovala agentúra AFP.

Prezident v pondelok oznámil sériu opatrení v oblasti minimálnej mzdy, daňových úľav pre dôchodcov a práce nad čas. Podľa odhadov budú tieto zmeny krajinu stáť 11 miliárd eur, čo môže spôsobiť problémy s dodržaním trojpercentného limitu Európskej únie pre rozpočtový deficit.

Centrista Macron, ktorý čelí zatiaľ najväčšej kríze vo funkcii prezidenta, dúfa, že jeho ústupky uzmieria nízkopríjmové rodiny vo vidieckych oblastiach a v malých mestách, ktoré v posledných troch týždňoch v hneve vyšli do ulíc.

Súčasťou nového obranného plánu Japonska je vlastná lietadlová loď

Prieskumy uskutočnené bezprostredne po prezidentovom pondelkovom prejave ukázali, že podpora hnutia žltých viest prudko klesla. Polovica obyvateľov Francúzska však stále chce, aby v protestoch pokračovalo.

„Som spokojný s tým, čo sme zatiaľ dosiahli. Po troch týždňoch sme ho donútili podvoliť sa,“ povedal Arnaud Ansermier – stavebný robotník z mesta Saint-Étienne v strednej časti Francúzska. Päť ľudí prišlo o život od začiatku protestov, ktoré sa začali 17. novembra a postupne prerástli do celonárodných demonštrácii proti politike prezidenta Macrona.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia