Jednou vetou

Holanďan obvinený z napadnutia čašníka v Prahe sa za svoj čin ospravedlnil

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Skupina siedmich mužov z holandského Haagu prišla v apríli do Prahy kvôli priateľovej rozlúčke so slobodou. Ich výlet však nedopadol tak ako chceli. Muži napadli miestneho čašníka po tom, čo ich nechcel usadiť na rezervované miesto v reštaurácii. Jeden z mužov svoj čin ľutuje a ospravedlnil sa zaň.

Holanďan, ktorý spolu s ďalšími šiestimi mužmi v apríli brutálne zbil čašníka v pražskej reštaurácii, sa za svoj čin ospravedlnil. Armin N. tak urobil prostredníctvom rozhovoru, ktorý vo väznici v Prahe-Ruzyni poskytol novinárom z holandského denníka Algemeen Dagblad (AD), a listu adresovaného Holanďanom.  Informoval o tom v utorok portál Novinky.cz.

Skupina siedmich mužov z holandského Haagu prišla do Prahy preto, aby oslávila blížiacu sa svadbu jedného z nich. Medzi nimi bol aj 28-ročný Armin N. a jeho brat Arash. Rozlúčku so slobodou odštartovali v piatok, pokračovali v sobotu a skončili s fľašami piva a tvrdého alkoholu v parku. Potom sa podľa Armina N. vydali hľadať reštauráciu. Údajne chceli nájsť nejakú taliansku, pretože si to prial budúci ženích. Medzitým všetci stále popíjali, uviedol portál Novinky.cz.

Nemecko chce zachovať čo najužšie vzťahy s Britániou aj po brexite

Dvaja muži potom vstúpili do reštaurácie v centre Prahy. S pivom v rukách si v podniku našli stôl a chceli sa usadiť. Pristúpil k nim muž, podľa Armina N. manažér reštaurácie, ktorý ich upozornil, že by bolo lepšie, keby odišli. Stôl bol rezervovaný.

Armin N. potvrdil, že jeho priatelia nechceli odísť a vzápätí sa začala hádka s personálom. Novinárom tvrdil, že všetko pozoroval s odstupom a nechcel do hádky zasahovať. Napätie však stúpalo. „Spomínam si, že som bol veľmi šokovaný. Myslel som si, že sú môj brat a kamaráti ohrození. Cítil som alkohol a adrenalín. Už si nespomínam, s kým som mal fyzický kontakt a kto sa začal biť. Zrazu som mal čierno pred očami. Potom si už len spomínam, že obeť ležala na podlahe,“ povedal Armin N. novinárom svoju verziu udalosti.

Neskôr sa od policajtov dozvedel, že čašníka udrel osem- až desaťkrát a že zostal ležať na zemi v bezvedomí. Armin N., ktorý sa živí ako fitnesový tréner, uviedol, že si myslel, že ho udrel dvakrát či trikrát. Dodal, že si vraj nepamätá na nič, píše portál Novinky.cz.

Po bitke skupina Holanďanov z miesta utiekla. Armin N. povedal, že si vôbec neuvedomili, čo spôsobili, a potvrdil, že išli do hotela. Podľa jeho slov mal hlavnú vinu na celej záležitosti alkohol. O sebe povedal, že nie je žiadny skúsený pijan. Navyše málo jedol a z toho dôvodu podľa neho alkohol omnoho viac pôsobil. Ďalej dodal, že „sa nikdy s nikým nebil“, a tak „nepoznal svoju silu“.

Na konci rozhovoru Armin N. prevzal plnú zodpovednosť za to, čo sa stalo: „To nemôžem poprieť. Je mi to ľúto, hlboko sa hanbím a ospravedlňujem sa. Keď som počul, že má dieťa, zlomilo mi to srdce. Má ľudí, ktorí sú od neho závislí.“

Zároveň prostredníctvom novinárov Armin N. zaslal Holanďanom list, v ktorom sa ospravedlňuje za incident a hanbu, ktorú spôsobil. „Je ťažké vyjadriť, ako veľmi je mi ľúto to, čo sa stalo, ako veľmi sa hanbím za to, že som svojimi rukami zranil človeka a že muselo byť svedkami tohto nezmyselného násilia toľko nevinných ľudí,“ napísal.

Armin N. v liste dodáva, že by rád vrátil čas a jeho „prioritou je teraz podporovať obeť tak, aby sa mohla plne zotaviť“.

Útok povstalcov na severozápade krajiny vyvolal odvetu vládnych síl

Polícia skupinu zadržala v pondelok 23. apríla na letisku, keď sa chystala vrátiť domov. Troch mužov súd potrestal podmienkou a vyhostením, dvaja hlavní aktéri – bratia Armin a Arash – sú obvinení z ťažkého ublíženia na zdraví a čakajú vo väzbe na proces. Hrozí im až desaťročné väzenie, dodáva portál Novinky.cz.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí