Jednou vetou

Holandská polícia zatkla muža, ktorý sa vyhrážal teroristickým útokom

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Holandská polícia zatkla muža z extrémne pravicových kruhov za to, že sa na Facebooku vyhrážal spáchaním teroristického činu. Zatknutý muž tak mal reagovať po samovražde komunálnej političky Willie Dilleovej (53), členky ultrapravicovej a protiimigračne zameranej Strany slobody (PVV).

Spravodajský server DutchNews.nl v piatok uviedol, že bývalá poslankyňa za PVV (v rokoch 2010-2012) bola členkou mestskej samosprávy v Haagu. Samovraždu spáchala 8. augusta, dva dni po tom, čo na svojej stránke na Facebooku zverejnila video, v ktorom tvrdila, že 15. marca 2017, v deň parlamentných volieb, bola unesená a znásilnená skupinou moslimov. K tomuto aktu podľa jej slov malo dôjsť v rámci zastrašujúcej kampane, aby „bola ticho“ a neangažovala sa v lokálnej politike proti moslimom.

Vo videu priznala, že kvôli hrozbám, že násilníci ublížia jej štyrom adoptovaným deťom o tomto incidente nikomu nič nepovedala a po únose a znásilnení sa správala ako zvyčajne. Dodala, že hrozby na adresu jej rodiny a neustály nátlak ju nútia opustiť politiku. Video bolo krátko po zverejnení na Facebooku z jej stránky stiahnuté.

Polícia pre holandské médiá priznala, že úrady boli v minulom období v kontakte s Dilleovou „pri viacerých príležitostiach“. Vždy malo ísť o udalosti, o ktorých tvrdila, že sa jej stali. Podľa polície však mestská radkyňa z Haagu nikdy nepodala formálnu sťažnosť v súvislosti s údajným únosom a znásilnením. „Z dôvodov, ktoré nie sú známe, tak nikdy neurobila, ani nám neposkytla podrobnosti o incidente, ktoré by nám umožnili začať vyšetrovanie,“ uvádza sa v stanovisku polície.

ri meste Příbram uhasili požiar. Obišiel sa bez zranení

Na samovraždu kontroverznej političky, ktorá vo februári 2016 hovorila o potrebe hodiť jadrovú bombu na moslimov, zareagoval aj premiér Mark Rutte, ktorý vyjadril jej rodine úprimnú sústrasť.

Na jej samovraždu reagoval aj muž zo Schiedamu pri Rotterdame. Ten na svoje stránke na Facebooku uviedol, že ak samovražda Dilleovej nebude mať „drastické dôsledky“, tak on sám začne útok. „Naozaj to myslím vážne. Ak štát nič neurobí, môj osud je spečatený,“ napísal Holanďan, ktorého úrady zatkli ešte minulý týždeň.

Podľa DutchNews.nl je stíhaný za hrozby s teroristickým motívom a za podnecovanie k spáchaniu teroristického činu. Holandská tlačová agentúra ANP v tejto súvislosti upozornila, že ide o jedného zo sympatizantov nórskeho extrémistu Andersa Breivika, ktorý v roku 2011 v Oslo a na ostrove Utoya zabil 77 ľudí, prevažne mladých ľavicových aktivistov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia