Jednou vetou

Holandská prokuratúra: Vojnový zločinec Praljak sa otrávil sám

Bosniansky Chorvát Slobodan Praljak, ktorý v stredu 29. novembra 2017 počas odvolacieho konania na Medzinárodnom trestnom tribunáli pre bývalú Juhosláviu (ICTY) po vypočutí potvrdzujúceho verdiktu vypil jed

foto: TASR/AP

Neexistuje dôkaz o tom, že bosniansko-chorvátskemu generálovi Slobodanovi Praljakovi obvinenému z vojnových zločinov v jeho zámere spáchať samovraždu jedom priamo v sieni haagskeho Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) niekto pomáhal. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na holandskú prokuratúru.

V záverečnej správe z vyšetrovania Praljakovej smrti prokuratúra uviedla, že nie je možné zistiť, akým spôsobom sa obžalovaný dostal k fľaštičke obsahujúcej kyanid, ktorý vlani v novembri priamo v súdnej sieni pred objektívmi kamier užil.

ICTY dá Praljakovu smrť nezávisle vyšetriť. Chorvátsko žiada odpoveď

„Nemožno vylúčiť, že Praljak mal ten jed u seba už dlho,“ uvádza sa v správe prokuratúry. Polícia a prokuratúra podľa agentúry AP skúmali zábery z kamier, vypočúvali svedkov a prehľadali Praljakovu celu. Dospeli k záveru, že v prípade Praljakovej samovraždy nebol spáchaný trestný čin.

V Praljakovej cele sa tiež našiel list na rozlúčku, ktorý adresoval svojej rodine. Napísal v ňom, že „sa už dávno rozhodol skoncovať so životom, ak by bol uznaný za vinného“.

Praljaka ICTY ešte v roku 2013 odsúdil na 20-ročné väzenie za zločiny, ktoré mal spáchať na východe rozdeleného mesta Mostar. Keď sudca ICTY 29. novembra v rámci odvolacieho konania so šiestimi bosnianskymi Chorvátmi vynášal v jeho prípade potvrdzujúci verdikt, exgenerál vykríkol, že rozsudok odmieta. Následne sa napil z fľaštičky, ktorá – ako sa neskôr ukázalo – obsahovala kyanid draselný (cyankáli).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia