Jednou vetou

Holandskí poslanci chcú lepšie spoznať úlohy Ukrajiny pri zostrelení letu MH17

V troskách zostreleného malajzijského lietadala zahynulo 298 ľudí

foto: TASR/AP

Holandskí poslanci vyzvali ministra zahraničných vecí Stefa Bloka, aby sa znova zameral na úlohu Ukrajiny pri zostrelení lietadla malajzijských aerolínií nad východnou Ukrajinou v júli 2014, najmä na to, prečo nebol uzavretý ukrajinský vzdušný priestor. Informovala o tom v stredu spravodajský server DutchNews.nl.

Tragický koniec letu MH17 znamenal smrť všetkých 298 ľudí na palube lietadla, 193 z nich boli občania Holandska.
Podľa správ Medzinárodného vyšetrovacieho tímu (JIT) bol Boeing 777 smerujúci z Amsterdamu do Kuala Lumpuru zostrelený raketou ruského systému BUK. Holandskí poslanci v tejto súvislosti vyzvali šéfa diplomacie, aby zistil, prečo lietadlo dostalo povolenie preletieť nad Ukrajinou, keď v jej východných regiónoch prebiehali vážne boje.

Holandská bezpečnostná rada v roku 2015 totiž uviedla, že existoval dostatok dôvodov na uzavretie ukrajinského vzdušného priestoru.

Vyšetrovatelia tragédie letu MH17 chcú vypočuť muža zadržiavaného na Ukrajine

Amsterdamský denník Parool v tejto súvislosti upozornil, že holandská vláda sa „zdráhala“ klásť Ukrajine nepríjemné otázky, pretože Kyjev bol spojencom a bol úzko zapojený do vyšetrovania celej udalosti. Na rozdiel od Ruska, odkiaľ pochádzal systém BUK, Ukrajina nie je braná na zodpovednosť za túto katastrofu. Doteraz úzke vzťahy medzi Ukrajinou a Holandskom sa však naštrbili po tom, ako Kyjev začiatkom septembra – v rámci vzájomnej výmeny väzňov – vrátil na územie Ruska možného svedka, čo znemožní jeho vydanie úradom.

Na základe vyšetrovania JIT budú zo zodpovednosti za katastrofu letu MH17 od marca 2020 súdení Rusi Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba