Jednou vetou

Holandsko chce do troch rokov dostať 200.000 ľudí z áut na bicykle

Ilustračné foto

Foto: unsplash.com

Holandské ministerstvo pre infraštruktúru vyvinie veľké úsilie na to, aby čo najviac cestujúcich z osobných áut dostalo na bicykle. V priebehu troch rokov, čiže do konca súčasnej vlády, by tento návrh mal osloviť okolo 200.000 Holanďanov, uviedol v utorok spravodajský server DutchNews.nl.

Za návrhom stojí štátna tajomníčka ministerstva Steintje van Veldhovenová. Zmenu spôsobu dochádzania do práce z áut na bicykle podľa jej vyjadrenia povedie k zníženiu znečistenia ovzdušia, obmedzeniu dopravných zápch, zvýšeniu mobility a zlepšeniu zdravotného stavu ľudí.

Do plánu sú zahrnutí aj zamestnávatelia, ktorí by mali svojim zamestnancom platiť „cestovné náklady“ vo výške 19 centov za jeden kilometer, ak sa budú dopravovať do práce vlastným bicyklom. Táto možnosť je súčasťou holandského daňového systému, zatiaľ ju však využíva iba málo zamestnávateľov.

De Niro sa ospravedlnil za „idiotské správanie“ prezidenta Trumpa

Van Veldhovenová to chce zmeniť a chce povzbudiť zamestnávateľov a firmy, aby vyšli v ústrety zamestnancom na bicykloch a uhrádzali im príslušné náklady. Podľa výpočtov denníka Volkskrant zamestnanec, ktorý denne prejde sedem kilometrov do práce, môže vďaka platnej daňovej schéme ušetriť až 500 eur ročne.

Štátna tajomníčka, ktorá sama chodí do úradu v Haagu na bicykli, tvrdí, že v Holandsku je polovica všetkých výjazdov do práce kratšia ako 7,5 kilometra, čo je podľa nej „skvelá vzdialenosť“ pre bicykle. Spresnila, že jej návrh ráta aj s použitím elektrických bicyklov, ale na dlhšie vzdialenosti. Holandská vláda vyčlenila 100 miliónov eur na zlepšenie infraštruktúry pre bicyklistov, vrátane väčších a lepších cyklistických pruhov a cyklistických parkovísk na železničných staniciach.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia