Jednou vetou

Holandsko o problémových vajciach vedelo mesiace, tvrdí Belgicko

Ilustračné foto: pixabay.com

Belgický minister poľnohospodárstva Denis Ducarme dnes uviedol, že holandské úrady už vlani v novembri vedeli, že v Holandsku sú slepačie vajcia kontaminované insekticídom a neoznámili to ostatným európskym partnerom.

Desiatky chovateľov v Belgicku a Holandsku sú predmetom vyšetrovania kvôli kauze s vajíčkami obsahujúcimi zakázaný pesticíd Fipronil nebezpečný pre ľudské zdravie.

Terčom kritiky

Belgicko 20. júla oznámilo ostatným členským krajinám EÚ, že našlo kontaminované vajcia. Belgické úrady sú však terčom domácej aj medzinárodnej kritiky, že príliš dlho čakali s oznámením o výskyte kontaminovaných vajec. Belgická Federálna agentúra pre bezpečnosť potravín (AFSCA) v dnešnej oficiálnej správe uviedla, že 2. júna bola informovaná o možnej kontaminácii vajec Fipronilom. 9. júna vykonala prvé testy a 16. júna bola dokončená druhá séria testov, ktoré potvrdili výskyt zakázanej látky.

Minister Ducarme, ktorý dnes v Bruseli vystúpil pred parlamentným výborom pre ekonomiku a poľnohospodárstvo, však povedal, že z tohto škandálu nemožno viniť iba Belgicko. AFSCA má totiž oficiálne dokumenty, ktoré naznačujú prítomnosť Fipronilu v holandských vajciach už koncom novembra 2016.

Žiadne upovedomenie

„Nedošlo k žiadnemu oficiálnemu upovedomeniu zo strany Holandska,“ skonštatoval Ducarme pred belgickými zákonodarcami. Ducarme dodal, že už skontaktoval svojho holandského rezortného kolegu a požiadal o vysvetlenie. Minister v utorok hovoril aj s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Vytenisom Andriukaitisom, ktorý už podľa jeho slov mal informácie týkajúce sa Holandska.

Európska komisia v utorok upozornila, že chce presne určiť, kedy odkedy belgické orgány vedeli o probléme kontaminácie vajec látkou Fipronil. Ak sa ukáže, že Belgicko si nesplnilo svoje povinnosti čo najskôr oznámiť zodpovedným európskym orgánom tento zdravotný problém, eurokomisia by mohla začať právne konanie pre nesplnenie povinnosti.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie