Jednou vetou

Holandský premiér vyzval spoluobčanov, aby nedopustili chaos ako v Británii

Holandský premiér Mark Rutte

foto: TASR/AP

Holandský premiér Mark Rutte vyzval v pondelok svojich spoluobčanov, aby nedopustili vypuknutie chaosu, aký podľa neho postihol Britániu v súvislosti s odchodom z Európskej únie. Informoval o tom spravodajský server DutchNews.nl.

Premiér sa na Holanďanov obrátil prostredníctvom celostránkového inzertného článku v denníku Algemeen Dagblad (AD).

Erdogan sa zaviazal vyhnať kurdské milície zo severnej Sýrie

Holandsko podľa Rutteho nesmie opustiť svoje politické tradície, v ktorých zohráva dôležitú úlohu koaličné vládnutie a snaha o kompromis. Súčasnú prosperitu krajiny prirovnal k vzácnej váze.

„Toto vlastníctvo je jemné a krehké. Môže sa ľahko rozbiť. Vidíme príklady spoločností, kde túto vázu rozbili. Pozrite sa na Britániu. Politici a ľudia tam zabudli, čo spoločne dosiahli. Teraz zápasia s chaosom,“ uviedol Rutte.

DutchNews.nl upozornil, že premiérov otvorený list bol zverejnený pred marcovými provinčnými a májovými senátnymi voľbami.

Rutteho koaličná vláda by podľa očakávaní mala prísť o tesnú väčšinu kresiel v dolnej komore parlamentu. Ak k tomu skutočne dôjde, bude sa musieť opierať o podporu opozičných strán.

Lajčák v Londýne predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE

Server Dutchnews.nl v tejto súvislosti poukazuje na roztrieštenosť holandskej politickej scény. V posledných parlamentných voľbách z roku 2017 sa do parlamentu dostalo až 13 strán.

Vlaňajšie rokovania o vytvorení súčasnej štvorstrannej vládnej koalície trvali preto bezprecedentne dlho, až sedem mesiacov.

Rutteho vláda má krehkú väčšinu jedného kresla v oboch komorách holandského parlamentu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia