Jednou vetou

Honba na novinárov? Na zoznam mŕtvych pribudol ďalší

Mexický novinár Héctor González Antonio

foto: criterio.hn

Mexického novinára dobili v utorok na smrť v štáte Tamaulipas ležiacom na severovýchode krajiny. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnu prokuratúru. Ide o tretieho zabitého reportéra v Mexiku za uplynulé dva týždne, resp. šiesteho v tomto roku.

Telo Héctora Gonzáleza Antonia, redaktora denníka Excélsior, našli v Ciudad Victoria, hlavnom meste štátu Tamaulipas, spresnila vo vyhlásení prokuratúra.

Mexiko je pre novinárov jedna z najnebezpečnejších krajín sveta. Vlani tam podľa skupiny Article 19, zasadzujúcej sa za slobodu prejavu, bolo zabitých 12 žurnalistov.

Prečítajte si tiež: Atentát na pravdu! Ukrajina podozrieva z vraždy novinára Rusko

Tamaulipas, hraničiaci s americkým Texasom, patrí k mexickým štátom s najväčšou mierou kriminality. Dlho bol sužovaný konfliktmi znepriatelených gangov o kontrolu nad obchodom s drogami. Ďalšieho novinára tam našli mŕtveho  v januári. Gonzáles sa okrem iného venoval bezpečnostným témam.

Miera vrážd v Mexiku dosiahla rekordne vysokú úroveň v roku 2017. Už v prvých štyroch mesiacoch tohto roka tam však zaznamenali viac vrážd než v rovnakom období minulého roka.

Telo Héctora Gonzáleza Antonia. | Foto: Facebook

Nárast násilia otriasol popularitou mexického prezidenta Enriqueho Peňu Nieta a posilnil podporu nádejného ľavicového prezidentského kandidáta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, ktorý pred voľbami vypísanými na 1. júla vedie v prieskumoch verejnej mienky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia