Jednou vetou

Hongkong: Desaťtisíce ľudí si pripomenuli obete z Námestia nebeského pokoja

Sviečková demonštrácia na Námestí nebeského pokoja v Hongkongu 4. júna 2018

foto: TASR/AP

Desaťtisíce Hongkončanov sa v pondelok zúčastnili na sviečkovej demonštrácii na pamiatku ľudí, ktorí zahynuli pri krvavom zásahu čínskej vlády na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) v júni 1989. Informovala o tom agentúra DPA.

Skupina Matky z Tchien-an-menu, ktorým počas masakru zabili deti, napísala pri tejto príležitosti otvorený list čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi. V liste sa píše, že zásah čínskej armády voči demonštrantom z roku 1989 možno považovať za „neľudský zločin“ a že rodiny obetí si po 29 rokoch zaslúžia od Pekingu „pravdu, odškodné a vyvodenie zodpovednosti“.

Podľa organizátorov sa pondelkového večerného protestu vo Viktóriinom parku v Hongkongu zúčastnilo asi 115.000 ľudí.

Neskoro večer 3. júna a v skorých ranných hodinách 4. júna 1989 boli zabité stovky, ak nie tisíce neozbrojených protestujúcich a prizerajúcich sa ľudí na Námestí nebeského pokoja. Vodcovia čínskej komunistickej strany totiž dali armáde príkaz, aby opäť prevzala kontrolu nad námestím obsadeným demonštrantami, ktorých viedli študenti.

USA vyzvali Čínu, aby zverejnila detaily o obetiach na Námestí nebeského pokoja

V nedeľu americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyzval Čínu, aby odhalila podrobnosti o ľuďoch zabitých, zmiznutých alebo zadržaných počas krvavého potlačenia prodemokratických protestov na Tchien-an-men. Čínske úrady na túto výzvu reagovali s rozhorčením.

Spomienkové podujatia súvisiace s udalosťami na Námestí nebeského pokoja sú v pevninskej Číne stále prísne zakázané. Hongkong je jediným miestom v Číne, kde majú ľudia povolené otvorene diskutovať o tom, čo sa v ten deň stalo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia