Jednou vetou

Hongkong odložil schvaľovanie navrhovaného zákona o extradícii

Ilustračné foto

foto: TASR

Hongkonská vláda odložila schvaľovanie navrhovaného zákona o extradícii, ktorý by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať do pevninskej Číny. Vyhlásila to v sobotu na tlačovej konferencii šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Lamová, ktorú citovala agentúra AFP.

Rusi evidujú od januára takmer 800 trestných činov súvisiacich s terorizmom

„Cítim hlboký zármutok a ľútosť z toho, že nedostatky v našej práci, ako i rôzne ďalšie faktory vyvolali po relatívne pokojnom období počas posledných dvoch rokov v spoločnosti značne kontroverzné reakcie a spory,“ povedala Lamová.

Parlament prerokovávanie navrhovaného zákona o extradícii pozastaví až do odvolania, pokým nebude ukončené pripomienkové konanie, uviedla Lamová.

Ako povedala novinárom, hongkonská vláda k tomuto kroku pristúpila po tom, čo návrh zákona vyvolal v Hongkongu masové protesty.

Prezident Južnej Kórey vyzval Sever na pokračovanie dialógu o denuklearizácii

Proti kontroverznému zákonu minulú nedeľu demonštrovalo podľa odhadov takmer milión ľudí. Počas ďalších protestov v stredu došlo i k násilným zrážkam s políciou, ktorá na demonštrantov použila slzotvorný plyn. Zranilo sa približne 80 ľudí vrátane 22 policajtov. Ďalšie protesty sa očakávajú v nedeľu.

Čína podporuje odloženie zákona o extradícii; protesty budú pokračovať

Rozhodnutie Hongkongu, ktoré na tlačovej konferencii prezentovala šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Lamová, „podporujeme, rešpektujeme a rozumieme mu“, povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Dodal, že Hongkong dal týmto rozhodnutím najavo zvýšenú snahu vypočuť si názory členov komunity a úsilie čo najskôr obnoviť pokoj.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia