Jednou vetou

Hongkong: Proti spornému zákonu údajne protestovali takmer dva milióny ľudí

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Takmer dva milióny ľudí pochodovali v nedeľu ulicami Hongkongu na protest proti spornému návrhu zákona umožňujúceho vydávanie podozrivých osôb do Číny. Uviedli to organizátori protestu, ktorých citovala agentúra DPA.

Podľa nich išlo o najväčšiu demonštráciu od roku 1997, keď sa Hongkong vrátil pod správu Číny. Polícia odhadla počet účastníkov pochodu, ktorý vyzývali na odstúpenie propekinskej šéfky hongkonskej administratívy Carrie Lamovej, na 338.000.

Agentúra AFP pripomína, že miestna polícia tradične uvádza oveľa menší počet účastníkov politických protestov, než je skutočnosť.  Demonštranti oblečení prevažne v čiernom v nedeľu napriek tropickým horúčavám niekoľko hodín pochodovali ulicami mesta k sídlu parlamentu.

V Hongkongu pokračujú protesty proti návrhu zákon o extradícii

Tisíce ľudí zostávali na uliciach aj v nedeľu večer po ukončení protestu a blokovali dopravu v blízkosti vládnej štvrte a zdalo sa, že sa nemienia rozísť ani počas noci. Demonštrácia každopádne prilákala viac účastníkov než minulý víkend, keď podľa organizátorov vyšlo do ulíc viac než milión ľudí. Polícia aj vtedy pripustila maximálne 240.000 protestujúcich.

Lamová sa v nedeľu ospravedlnila za spôsob, akým sa jej administratíva snažila presadiť zákon umožňujúci vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do krajín, s ktorými nemá Hongkong uzavreté dohody o extradícii vrátane pevninskej Číny. Už v sobotu uviedla, že proces schvaľovania návrhu pozastavuje na neurčito.

„Správkyňa pripustila, že nedostatky v práci vlády viedli k mnohým konfliktom a sporom v hongkonskej spoločnosti a sklamali a znepokojili mnohých občanov,“ uvádza sa vo vyhlásení jej úradu, citovanom agentúrou AFP.

Ďalej sa v ňom píše, že Lamová „sa občanom ospravedlňuje a sľubuje, že kritiku bude akceptovať so všetkou úprimnosťou a pokorou“. Vláda podľa nej pochopila, že mnoho ľudí vyšlo do ulíc protestovať proti zákonu z „obáv a lásky“ k Hongkongu. Ide o veľký obrat v postoji Lamovej, ktorá ešte vo štvrtok označila protesty za „vzburu“ a „jednoznačne organizované“.

V Moskve sa konal povolený protest na podporu Golunova

Prodemokratickí aktivisti však Lamovej ospravedlnenie odmietli. Požadujú jej odstúpenie z funkcie, ako aj definitívne stiahnutie spornej legislatívy.

Organizátori protestov z Občianskeho frontu pre ľudské práva (CHRF) pohrozili, že na pondelok vyhlásia štrajk, ak nebudú ich požiadavky splnené.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia