Jednou vetou

Hongkonská samospráva zakázala stranu hlásajúcu nezávislosť od Číny

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Orgány v Hongkongu, ktorý je osobitnou správnou oblasťou Číny, podnikli v pondelok bezprecedentný krok proti tamojšiemu separatizmu v podobe zakázania činnosti politickej strany podporujúcej myšlienku nezávislosti od Pekingu. O tomto opatrení voči Hongkonskej národnej strane rozhodli z národno-bezpečnostných dôvodov, informovala agentúra AP.

Predstaviteľ hongkonskej samosprávy pre oblasť bezpečnosti John Lee na brífingu uviedol, že strana pod vedením 27-ročného Andyho Chana predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť, keďže presadzuje politiku zmeny Hongkongu na nezávislú republiku. Spomenul pritom údajnú infiltráciu do škôl s cieľom šíriť vlastné názory.

Samospráva už v predtým oznámila v liste Chanovi, že jeho strana má byť rozpustená „v záujme národnej či verejnej bezpečnosti, verejného poriadku alebo ochrany práv a slobôd iných“. Odvolala sa pritom na zákon o národnej bezpečnosti, ktorý nebol uplatňovaný od roku 1997.

Panama zrušila registráciu záchranárskej lodi Aquarius 2

Hongkong sa v roku 1997 vrátil pod čínsku správu s tým, že bude mať zabezpečený vysoký stupeň autonómie a slobôd. Chana a ďalších kandidátov v roku 2016 vylúčili z volieb do hongkonského zákonodarného zboru, keďže odmietli podpísať sľub označujúci toto územie za neoddeliteľnú súčasť Číny. Hongkonská národná strana nikdy neobsadila kreslá v tomto orgáne.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre