Jednou vetou

Horúčavy zasiahli Francúzsko, v Španielsku si vyžiadali dve obete

Dievčatá v plavkách sedia pozdĺž vodného kanála Canal de l'Ourcq v Paríži 28. júna 2019

foto: TASR/AP

Približne 4000 francúzskych škôl zostalo v piatok zatvorených alebo do nich umiestnia rodiny, snažiace sa uniknúť pred vlnou horúčav v južnej časti krajiny. Oznámil to francúzsky premiér Edouard Philippe.

Teploty v niektorých oblastiach na juhu Francúzska môžu podľa meteorológov dosiahnuť 42-45 stupňov Celzia. Francúzska štátna meteorologická služba po prvý raz v súvislosti s horúčavami vyhlásila výstrahu najvyššieho stupňa, informovala agentúra DPA.

FOTO: Meteorológovia varujú pred nedeľnými horúčavami

Najvyšší stupeň výstrahy platí aj v mestách Marseille, Nimes, Montpellier a v údolí rieky Rhôna. Vo štvrtok zaznamenali v obci Saint-Julien-de-Peyrolas 41,9 stupňa Celzia, čo je najvyššia teplotu nameraná v júni vo Francúzsku.

Vlna horúčav je podľa Philippa „veľmi intenzívna“ a nastala „veľmi skoro“. Premiér občanov vyzval, aby sa riadili „zmyslom pre zodpovednosť“. Francúzske úrady sa na vysoké teploty dôkladne pripravili, uvádza DPA a pripomína, že v roku 2003 prišlo v krajine dôsledku horúčav o život 15.000 ľudí.

Búrky a lejak spôsobili na severovýchode Maďarska problémy na železnici

Teploty presahujúce 40 stupňov Celzia zasiahli aj Španielsko, kde si vyžiadali i obete na životoch, informoval na svojej webovej stránke denník El País.

Sedemnásťročný mladík zomrel v piatok v nemocnici na následky úpalu, ktorý dostal počas práce na poli v provincii Cordóba v južnej časti krajiny. Vo štvrtok v meste Valladolid zomrel 80-ročný muž.

Požiar, ktorý v stredu vypukol v oblasti Torre del Espaňol v Katalánsku, zničil viac ako 6500 hektárov porastu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia