Jednou vetou

Horúce počasie sa podpísalo na požiaroch v Švédsku

Ilustračné foto

Zdroj: TASR

Horúce suché leto, ktoré zažívajú v tomto roku na samom severe starého kontinentu, je za množstvom požiarov. Švédsko, z územia ktorého hlásili doteraz 44 požiarov, požiadalo teraz o pomoc i Európsku úniu. Najmenej 11 požiarov vyčíňa momentálne v oblasti Severného polárneho kruhu.

Ako vyplýva z informácií severských médií, občanov štyroch obcí museli už evakuovať. Desiatky tisícok ľudí varovali, aby zostali doma a zavreli okná, aby sa nepriotrávili dymom. Plamene si vynútili dokonca v niektorých lokalitách dočasné prerušenie železničnej dopravy.

Záplavy v Mongolska si vyžiadali najmenej 48 obetí

Podľa informácií švédskej tlačovej agentúry TT s odvolaním sa na kompetentné úrady najvážnejšie požiare registrujú v provincii Jämtland v centrálnej časti krajiny, kde sa plamene medzičasom rozšírili už na územie o rozlohe 2500 hektárov, pričom za minútu pohltia desať metrov štvorcových.

Taliansko avizovalo vyslanie dvoch hasiacich lietadiel s kapacitou viac ako 6000 litrov vody. Nórsko tam už vyslalo šesť hasiacich helikoptér.

Ryanair zrušil na budúci týždeň 300 letov do viacerých krajín

Podľa európskeho programu pre monitorovanie životného prostredia a bezpečnosti vyčíňa vo Švédsku, Nórsku, Fínsku a Rusku celkove vyše 60 požiarov, ktorých príčinou sú najčastejšie grilovanie, odhodené cigaretové ohorky a zásahy bleskov.

Na severe Švédska, ale aj ďalších škandinávskych krajín neboli v uplynulých dňoch zriedkavé teploty nad hranicou 30 stupňov Celzia.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi