Jednou vetou

Hospodárske vzťahy medzi Britániou a USA budú po brexite intenzívnejšie, uviedol Trump

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Británia a Spojené štáty stáli bok po boku, keď došlo v marci 2018 v anglickom meste Salisbury k útoku na bývalého príslušníka ruskej vojenskej rozviedky Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Povedala to v utorok v Londýne na spoločnej tlačovej konferencii s americkým prezidentom Donaldom Trumpom britská premiérka Theresa Mayová.

Demonštranti v Londýne opäť vypustili balón zosmiešňujúci Trumpa

Obaja štátnici na stretnutí v londýnskom sídle britských premiérov na Downing Street 10. diskutovali aj o ďalších otázkach vrátane operácií namierených proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada či nových a vyvíjajúcich sa hrozbách pre „náš spôsob života“. Trump aj Mayová pripustili, že v niektorých otázkach sa ich názory rozchádzajú, avšak zdôraznili, že vždy spolu hovorili otvorene.

Mayová tiež povedala, že ona i Donald Trump budú aj po odchode Británie z EÚ pracovať na prehlbovaní vzťahov medzi oboma krajinami.

Trump na tlačovej konferencii s Mayovou povedal, že mu bolo cťou a potešením s ňou spolupracovať a že počas stretnutia v londýnskom sídle britských premiérov hovorili najmä o „prekvitajúcich hospodárskych vzťahoch“ medzi Britániou a Spojenými štátmi.

V súvislosti s odchodom Británie z EÚ americký prezident uviedol, že po brexite uzavrie Washington s Londýnom „fenomenálnu“ obchodnú dohodu, v rámci ktorej bude objem obchodu medzi oboma krajinami dvakrát alebo trikrát vyšší ako v súčasnosti.

Zo súboja o Mayovej funkciu odstúpil prvý z 13 uchádzačov

V súvislosti s udalosťami na Blízkom východe sa americký prezident poďakoval Británii za spoluprácu pri porážke extrémistickej organizácie Islamský štát v Iraku a Sýrii. Britániu súčasne označil za kľúčového spojenca USA v NATO.

Na margo pondelňajšieho slávnostného banketu v Buckinghamskom paláci usporiadaného kráľovnou Alžbetou II. Trump povedal, že bol „nádherný“.

„Večera s kráľovnou bola nádherná,“ povedal americký prezident s tým, že britská kráľovná je fantastický človek a nesmierne mimoriadny človek.

O protestoch, ktoré sa proti jeho návšteve konajú v Londýne a iných britských mestách, americký prezident povedal, že ide o „drobnosť“ a „falošné správy“. Poznamenal tiež, že s predstaviteľmi opozičnej Labouristickej strany sa počas svojej trojdňovej návštevy nestretne.

Trump sľubuje Británii po brexite veľkú a férovú dohodu

Trumpova návšteva sa koná niekoľko dní pred tým, ako Mayová 7. júna odstúpi z funkcie predsedníčky svojej Konzervatívnej strany a následne sa vzdá aj postu premiérky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia