Jednou vetou

Hovorca maďarskej vlády reagoval na odmietnutie paktu OSN slovenským parlamentom

Maďarský premiér Viktor Orbán

foto: TASR/AP

Na vznik stredoeurópskej identity upozornil v piatok v Budapešti hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács v súvislosti so štvrtkovým odmietnutím paktu OSN o migrácii parlamentom Slovenskej republiky.

Podľa agentúry MTI Kovács povedal, že v strednej Európe vždy boli spoločenské, hospodárske a inštitucionálne hľadiská, ktoré sa líšili od západoeurópskych.

Ako dodal, najlepším príkladom toho je spolupráca Vyšehradskej štvorky. „Tento región disponuje dedičstvom – akým je aj 50 rokov komunizmu -, vďaka čomu krajiny strednej Európy vidia veci inak,“ zdôraznil hovorca.

Slovensko odmieta Pakt o migrácii

K nájdeniu spoločného tónu podľa jeho slov veľmi pomohla migračná kríza v roku 2015, avšak čoraz viac spoločenských, hospodárskych a inštitucionálnych záležitostí umožňuje, aby Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko vystupovali spoločne, pričom sa usilujú o to, aby ich vnímali ako rovnocenných partnerov.

„Vznik stredoeurópskej identity potvrdzujú viaceré prieskumy,“ uzavrel Kovács, ktorý podčiarkol, že globálny pakt OSN o migrácii by „inštitucionalizoval ilegálnu migráciu“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia