Jednou vetou

HRW obvinila bezpečnostné sily z vojnových zločinov na Sinaji

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW) obvinila v utorok egyptské bezpečnostné sily z mučenia civilistov na severe polostrova Sinaj a z vážneho a rozsiahleho porušovania ich ľudských práv, pričom niektoré prípady sa už rovnajú vojnovým zločinom. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Ruský diplomat z UNMIK je už na slobode

Egypt bojuje v provincii Severný Sinaj proti islamistickému povstaniu od roku 2013, keď armáda zvrhla demokraticky zvoleného islamistického prezidenta Muhammada Mursího, ktorý však názorovo hlboko rozdeľoval egyptskú spoločnosť a jej časť sa proti nemu búrila v uliciach.

HRW uskutočnila v rokoch 2016 až 2018 vyšetrovanie a zdokumentovala zločiny ako hromadné svojvoľné zatýkanie, nútené zmiznutia, mučenie, mimosúdne popravovanie a zrejme ilegálne letecké aj pozemné útoky proti civilistom.

„Namiesto ochrany sinajských obyvateľov egyptské bezpečnostné sily vo svojom boji proti militantom ukázali úplné opovrhovanie životmi obyvateľov, pričom ich každodenný život premenili na neustálu nočnú moru v podobe mučenia a porušovania ľudských práv,“ uviedol Michael Page, zástupca riaditeľa HRW pre Blízky východ a severnú Afriku.

Ako HRW ďalej informovala, zdokumentovala svojvoľne zatknutie najmenej 50 osôb vrátane 39, ktoré zrejme nútene nechala zmiznúť armáda či polícia. Štrnásť z nich je stále nezvestných už viac ako tri roky.

Dvoch mužov odsúdili za výtržníctvo v Osvienčime

HRW v správe obvinila egyptskú armádu a políciu zo zadržiavania osôb v izolácii a otrasných podmienkach, ďaleko od dohľadu akýchkoľvek justičných orgánov, a tiež zo zadržiavania detí spolu s dospelými, pričom niektoré deti majú len 12 rokov.

Organizácia odhaduje, že armáda pravdepodobne zadržiava tajne v hlavnom vojenskom zadržiavacom zariadení až 1000 osôb.

„Armáda a polícia zabili niektorých ľudí, tajne zadržiavaných v púšti, bez súdnych procesov a neskôr vyhlásili, že sa to stalo v prestrelkách,“ uviedla HRW. Dodala, že zdokumentovala 14 takýchto prípadov a predtým zistila šesť ďalších.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia