Jednou vetou

HRW: Streľbu na Palestínčanov v pásme Gazy možno pokladať za vojnový zločin

Palestínski demonštranti utekajú pred kanistrami so slzotvorným plynom počas zrážok s izraelskými vojakmi na hranici Izraela v pásme Gazy 4. mája 2018

foto: TASR/AP

Ľudskoprávna organizácie Human Rights Watch (HRW) v stredu vyhlásila, že použitie smrtiacej sily izraelskými ozbrojenými zložkami proti Palestínčanom v pásme Gazy by mohlo byť pokladané za vojnový zločin. Informovala o tom agentúra AP.

HRW zároveň vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby „za takéto očividné pohŕdanie životmi Palestínčanov“, vyvodilo voči páchateľom príslušné dôsledky.

Chameneí sa vyslovil za referendum medzi všetkými „skutočnými Palestínčanmi“

Palestínčania usporadúvajú od 30. marca takmer každý piatok na hraniciach pásma Gazy a Izraela protestné zhromaždenia za „právo na návrat do vlasti“, ktorá sa podľa nich nachádza na území dnešného Izraela.
Pri násilnostiach, ku ktorým v rámci protestov dochádza, zastrelili príslušníci izraelských bezpečnostných síl najmenej 120 ľudí a ďalších 3800 osôb zranili.

Izraelské úrady tvrdenia o používaní neprimeranej sily proti Palestínčanom odmietajú a tvrdia, že pri ochrane izraelskej občianskej a bezpečnostnej infraštruktúry postupujú presne v súlade s pravidlami nasadenia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia