Jednou vetou

HRW vyzvala Argentínu, aby začala vyšetrovanie voči princovi Salmánovi

Saudský princ Muhammad bin Salmán

Foto: TASR/AP

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) vyzvala Argentínu, aby začala vyšetrovanie voči saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi.

Argentínske úrady by podľa HRW mali objasniť, akú úlohu zohral princ v prípade vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího a možných zločinov proti ľudskosti spáchaných počas vojny v Jemene, informovala v utorok agentúra Reuters.

Exšéf Trumpovej volebnej kampane klamal vyšetrovateľom, tvrdí Mueller

Human Rights Watch sa na Argentínu obrátila preto, lebo ústava tejto juhoamerickej krajiny zakotvuje princíp univerzálnej jurisdikcie. Ten umožňuje trestné stíhanie cudzincov podozrivých z mučenia a vojnových zločinov, ktoré boli spáchané kdekoľvek na svete.

Organizácia svoju žiadosť adresovala argentínskemu federálnemu sudcovi Arielovi Lijovi, ktorý sa k nej zatiaľ nevyjadril.

Argentínske médiá však citovali nemenovaných predstaviteľov miestnej justície, podľa ktorých je otvorenie vyšetrovania voči saudskoarabskému princovi krajne nepravdepodobné.

Putin požiadal Merkelovú, aby dohovorila Ukrajine

Riaditeľka HRW pre oblasť Blízkeho východu a severnej Afriky Sarah Leah Whitsonová vysvetlila predloženie žiadosti Argentíne tým, že saudskoarabský princ tento týždeň pricestuje na tohtotýždňový summit skupiny G20 v Buenos Aires (30.11-1.12.).

Džamál Chášukdží zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád neskôr priznal, že novinár bol zámerne zavraždený.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia