Jednou vetou

Humanitárna pomoc USA pre Venezuelu je podľa Ruska „zámienkou pre vojenskú akciu“

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

foto: TASR/AP

Rusko obvinilo v piatok Spojené štáty, že dodávky humanitárnej pomoci pre Venezuelu využívajú ako zámienku pre vykonanie vojenskej akcie voči vláde prezidenta Nicolása Madura. Informovala o tom agentúra AFP.

„Nebezpečná provokácia, podnecovaná a vedená Washingtonom, je naplánovaná na 23. februára,“ uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová s odkazom na snahu venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa o vyzdvihnutie americkej pomoci uskladnenej na hraniciach s Kolumbiou.

Podľa Zacharovovej má Guaidóovo úsilie previezť pomoc cez hranice slúžiť na vyprovokovanie stretov ako „vhodnej zámienky pre vykonanie vojenskej akcie“. Hovorkyňa dodala, že USA presunuli špeciálne sily a vojenské vybavenie „bližšie k venezuelskému územiu“ a zvažujú rozsiahly predaj zbraní s cieľom vyzbrojiť opozíciu.

Venezuelská opozícia povolala na prepravu humanitárnej pomoci aj dobrovoľníkov

Rusko je kľúčovým podporovateľom Madurovej vlády a opakovane obviňuje Washington, že sa snaží o prevrat vo Venezuele.

Guaidó, ktorého za dočasného prezidenta Venezuely uznalo okolo 50 krajín, stanovil sobotu 23. februára ako termín na prepravu humanitárnej pomoci. Nie je však jasné, ako sa dostane cez hranice strážené jednotkami, ktoré sú verné Madurovi. Ten uzavrel hranicu s Brazíliou a posilnil bezpečnosť na hranici s Kolumbiou.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi