Hunt naznačil možnosť prepustenia iránskeho tankera, žiada záruky od Teheránu

Jeremy Hunt

foto: TASR/AP

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt v nedeľu naznačil možnosť prepustenia iránskeho tankera, ktorý zadržali minulý týždeň v Gibraltáre. Podľa Hunta by však Teherán musel poskytnúť záruky, že sa tanker nebude plaviť do Sýrie, informovala agentúra AFP.

Šéf britskej diplomacie sa takto vyjadril po telefonickom rozhovore so svojím iránskym rezortným partnerom Mohammadom Džavádom Zarífom, ktorý označil za „konštruktívny“.

Británia je ochotná „napomôcť prepusteniu (tankera), ak dostane garancie, že sa nebude plaviť do Sýrie a keď bude ukončené súdne konanie v Gibraltáre,“ napísal Jeremy Hunt na Twitteri.

Gibraltárske úrady prepustili zadržaných členov posádky iránskeho tankera

Zároveň uviedol, že ho iránsky minister Zaríf ubezpečil o tom, že Teherán má záujem na vyriešení celej záležitosti a nie na ďalšom vyostrovaní sporu.

Supertanker Grace 1 zadržali vo vodách britského zámorského územia Gibraltár 4. júla. Stalo sa tak na základe podozrenia, že prevážalo ropu do Sýrie, čo je v rozpore so sankciami Európskej únie. Irán označil zadržanie za „nezákonné“ a uviedol, že tanker nesmeroval do Sýrie.

Môže vás zaujímať

Organizátori protestu proti Babišovi adresovali tri výzvy opozícii