Jednou vetou

Hurikán Florence zoslabol na druhú kategóriu, stále je extrémne nebezpečný

Hurikán Florence nad Atlantickým oceánom a smeruje na východné pobrežie USA.

Foto: TASR/AP

Hurikán Florence, blížiaci sa k východnému pobrežiu USA, zoslabol v noci na štvrtok na búrku druhej kategórie. Napriek tomu je však stále považovaný za životu nebezpečný a očakáva sa, že do oblasti v priebehu nasledovných dní prinesie silné zrážky. Informovala o tom agentúra AP.

Búrkový systém sa v stredu večer okolo 23.00 h miestneho času (vo štvrtok 05.00 h SELČ) nachádzal približne 455 kilometrov juhovýchodne od mesta Wilmington, štát Severná Karolína, a pohyboval sa rýchlosťou 28 kilometrov za hodinu. Hurikán sprevádzal vietor s rýchlosťou už len 175 kilometrov za hodinu.

Veľrybárska komisia obnovila kvóty na lov veľrýb pre domorodých obyvateľov

Národné stredisko pre hurikány (NHC) v Miami na Floride očakáva, že Florence prinesie do štátov Severná a Južná Karolína život ohrozujúce zrážky. Hurikán by mal zasiahnuť východné pobrežie USA vo štvrtok večer či v noci na piatok a neočakáva sa, že by dovtedy ešte viac zoslabol, priblížila agentúra DPA.

Americké úrady nariadili ešte v stredu evakuáciu do 1,7 milióna ľudí z oboch Karolín a Virgínie.

Guvernér Severnej Karolíny Roy Cooper uviedol, že silný vietor, ktorý sprevádza Florence, by mohol poničiť elektrické vedenia a vyvrátiť stromy a štát „pustošiť aj niekoľko dní“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia