Jednou vetou

Hurikán Florence si už vyžiadal najmenej 5 životov, bez elektriny je takmer 900 000 domácností a firiem

Pohľad na zaplavený park Union Point Park počas príchodu hurikánu Florence v meste New Bern, v americkom štáte Severná Karolína.

Foto: TASR/AP

Najmenej päť obetí na životoch si už vyžiadala Florence, hurikán, ktorý v piatok zasiahol východné pobrežie USA a medzičasom zoslabol na tropickú búrku. Ku všetkým úmrtiam došlo v štáte Severná Karolína, informovala v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšie úrady.

Medzi obeťami je i matka s osemmesačným dieťaťom, na ktorých dom v okrese Pender severne od prístavného mesta Wilmington spadol strom. Otca rodiny sa podľa polície podarilo z domu vyslobodiť, pričom ho so zraneniami previezli do nemocnice.

Florence zasiahla – ešte ako hurikán prvej kategórie – v piatok ráno pobrežie amerického štátu Severná Karolína neďaleko mesta Wrightsville Beach. Na východné pobrežie USA, hlavne do štátov Severná a Južná Karolína, priniesla silný vietor a množstvo zrážok.

Česká polícia zadržala radikálneho moslima, pôvodom je Slovák

Americké Národné stredisko pre hurikány (NHC) v piatok neskoro večer informovalo, že tento pomaly sa pohybujúci búrkový systém by sa mal ešte v noci na sobotu presunúť cez juhovýchodné územie Severnej Karolíny viac do vnútrozemia a následne pokračovať prechodom cez východnú časť Južnej Karolíny.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že zasiahnutú oblasť by mal zrejme začiatkom či niekedy v strede budúceho týždňa navštíviť americký prezident Donald Trump.

Dobrovoľníci pomáhajú zachraňovať susedov po hurikáne Florence. Foto: BBC

Florence sa v súčasnosti hýbe rýchlosťou asi 6 kilometrov za hodinu a sprevádza ju vietor s rýchlosťou 110 kilometrov za hodinu. Práve pomalý pohyb búrky zrejme spôsobí, že do oblasti prinesie obrovské množstvo zrážok a mohla by mať za následok i katastrofálne záplavy. Silný vietor zase vyvracia stromy, ktoré trhajú elektrické vedenie. Bez dodávok elektrického prúdu ostalo takmer 900 000 domácností a firiem.

Rakúsko chce preverovať žiadosti o azyl už na záchranárskych lodiach

Americká meteorologická služba (NWC) búrku označila skôr za maratón než šprint a ľudí vyzvala, aby ju naďalej brali vážne. NWC na Twitteri uviedla, že táto búrka veru tak skoro neskončí, a pri jej pomalom presune do vnútrozemia budú v nasledovných dňoch naďalej hroziť bleskové záplavy i rozvodnenia riek.

Guvernér Severnej Karolíny Roy Cooper ešte skôr v piatok informoval, že do 157 núdzových prístreškov zriadených v miestnych školách a iných verejných budovách sa uchýlilo okolo 20.000 ľudí.

 

Susedia pozerajú na záchranu susedov potom, ako spadol strom na ich dom vo Wilmingtone, v Severnej Karolíne. Foto: BBC

Miestne úrady vyzvali zhruba 1,7 milióna obyvateľov žijúcich v povinných evakuačných zónach v Severnej a Južnej Karolíne a vo Virgínii, aby z oblasti urýchlene odišli. Doposiaľ nie je známe, koľko obyvateľov tieto výzvy poslúchlo.

Tí, ktorí sa však rozhodli napriek výzve v zónach zostať, boli upozornení, že konajú na vlastné riziko a v prípade nebezpečia im úrady nemusia byť schopné poskytnúť pomoc.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule