Jednou vetou

Hurikán Irma sa blíži ku karibským ostrovom, dosiahol štvrtú z piatich kategórií

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Necelé dva týždne po tom, ako hurikán Harvey udrel na pobrežie amerického štátu Texas, ďalší hurikán Irma momentálne ohrozuje reťazec viac než desiatich ostrovov ležiacich v Karibskom mori. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na amerických meteorológov.

Hurikán Irma, aktuálne klasifikovaný ako tropická búrka štvrtej kategórie so sprievodným vetrom dosahujúcim v nárazoch 215 kilometrov za hodinu, sa blíži k Záveterným ostrovom Malých Antíl, pričom v najbližších dňoch ešte viac zosilnie. Vietor, ktorý so sebou hurikán prinesie, bude život ohrozujúci, varovalo Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami.

Varovanie bolo vydané pre ostrovy Antigua a Barbuda, Anguilla, Montserrat, Svätý Krištof a Nevis, Saba, Svätý Eustach, Svätý Martin a Svätý Bartolomej. Týmto ostrovom a ostrovným krajinám hrozí aj vysoký príboj, v dôsledku ktorého normálna hladina mora stúpne pri pobreží o viac než dva metre, uvádza NHC.

Irma môže tiež priamo postihnúť i Britské a Americké panenské ostrovy, ako aj Portoriko. Predpovede naznačujú, že koncom tohto týždňa by mohla Irma zasiahnuť aj  americký štát Florida.

„Irmu neustále monitorujeme,“ vyhlásil floridský guvernér Rick Scott, ktorý obyvateľov vyzval, aby boli v pohotovosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia