Jednou vetou

Foto, video: Hurikán Irma zoslabol na tropickú búrku, na Kube si vyžiadal najmenej desať obetí

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Hurikán Irma zoslabol v pondelok pri prechode americkým štátom Florida v smere na južnú časť štátu Georgia na tropickú búrku.

Búrku sprevádzal v pondelok ráno miestneho času vietor s rýchlosťou 110 kilometrov za hodinu, čo sa stále blížilo sile hurikánu. Národné centrum pre hurikány (NHC) v Miami však predpovedá, že do utorkového popoludnia zoslabne na tropickú tlakovú níž.

Stred búrky bol 170 kilometrov severne od Tampy a pohyboval sa na severozápad približne 30-kilometrovou rýchlosťou, informovala agentúra AP.

Po vyčíňaní hurikánu Irma sa ocitlo takmer 5,8 milióna domácností a podnikov na Floride bez elektriny. Bude trvať celé týždne, kým sa úplne obnovia dodávky elektrickej energie.

Dážď a silný vietor

Severnejšie od Floridy – v štáte Georgia – je bez elektriny už 100 000 domácností. Národné centrum pre hurikány predpovedá, že Irma v pondelok prejde do juhozápadnej časti Georgie, kde vydali výstrahy pred hurikánom vo veľkej vidieckej oblasti vrátane miest Albany a Valdosta.

V častiach Georgie už začalo v pondelok ráno miestneho času pršať a fúkal silný vietor; týka sa to aj metropolitnej oblasti Atlanty.

Výstrahy pred hurikánom platia aj vo väčšine východnej časti Alabamy a na pobreží Južnej Karolíny.

Namiesto úderu do tváre, ľahká rana

Starosta mesta Tampa na Floride Bob Buckhorn sa v pondelok vyjadril, že aj keď mesto neuniklo pred besnením Irmy, situácia nie je taká zlá, ako sa čakalo. „Čo sme si mysleli, že bude úder do tváre, bola iba ľahká rana,“ uviedol. Povedal, že je zvalených mnoho stĺpov elektrického vedenia a v niektorých častiach Tampy nebude elektrina ešte najmenej niekoľko dní.

Vo floridskom okrese Orange County, neďaleko Orlanda, museli v pondelok  ráno evakuovať 120 domov pred záplavovou vodou spôsobenou hurikánom. Záchranári sa plavili na člnoch od dverí k dverám a brali rodiny do bezpečia. Nikto pri tom neutrpel zranenia.

Búrka si vyžiadala aj mŕtvych

Najmenej desať obetí na životoch si len na Kube vyžiadal hurikán Irma. Obete boli vo veku 27 až 89 rokov. S odvolaním sa na kubánske úrady a média o tom v pondelok informovala agentúra DPA.

Hurikán Irma sa cez územie Kuby prehnal ešte v sobotu. K siedmim z desiatich potvrdených úmrtí došlo v provincii Havana. Viacero ľudí zahynulo, keď sa zrútili časti zaplavených budov v husto obývaných štvrtiach Havany.

Búrka si vyžiadala prinajmenšom ďalších 24 životov na iných karibských ostrovoch, na ktorých napáchala aj rozsiahle materiálne škody.

Video:

Fotogaléria:

Na snímke žena jazdí na bicykli okolo popadaných paliem po vyčíňaní hurikánu Irma 9. septembra 2017 v Caibariene. Foto: TASR/AP

 

Palmy sa ohýbajú počas vyčíňania hurikánu Irma 9. septembra 2017 v Havane. Foto: TASR/AP | TASR

 

Pohľad na silné vlny počas vyčíňania hurikánu Irma 9. septembra 2017 v Havane. Foto: TASR/AP

 

Na snímke zničená loď a spúšť, ktorú nazechal po sebe hurikán Irma v americkom meste Palm Shores na Floride 11. septembra 2017. Foto: TASR/AP

 

Na snímke veterán Chevrolet Bel Air classic pod spadnutou palmou po hurikáne Irma na ostrove Marco Island na americkej Floride 11. septembra 2017. Foto: TASR/AP

 

Na snímke ľudia sa pokúšajú prejsť po móle v silnom vlnobití v meste Charleston v Južnej Karolíne po tom, ako oblasť zasiahol hurikán Irma 11. septembra 2017. Foto: TASR/AP

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia