Jednou vetou

Húsíovia sa opäť pokúsili zaútočiť dronom na saudskoarabské letisko

Ilustračné foto

foto: TASR

Saudská Arábia vyhlásila, že jemenskí šiitskí povstalci - známi ako húsíovia - sa v nedeľu opäť pokúsili zaútočiť na saudskoarabské letisko pomocou výbušninami naloženého dronu. S odvolaním sa na informácie saudskoarabskej štátnej agentúry o tom písala agentúra AP.

Podľa štátnej agentúry Saudi Press Agency sa húsíovia pokúsili zaútočiť na letisko v meste Džizán na juhovýchode Saudskej Arábie. Hovorca koalície bojujúcej proti húsíom v Jemene vyhlásil, že povstalecké bezposádkové lietadlo bolo armádou zachytené a zničené. Saudskoarabská štátna televízia tiež zverejnila zábery trosiek, ktoré údajne patria zničenému dronu.

Hovorca koalície ďalej uviedol, že útok smeroval na letisko, „ktoré je denne využívané tisíckami Saudov a vysťahovalcov, pričom nebral žiaden ohľad na medzinárodné humanitárne právo a jeho pravidlá, ktoré poskytujú špeciálnu ochranu civilným objektom“.

Lídri hlavných strán vyzvali na spoluprácu proeurópskych síl

 Húsíovia zaútočili minulý týždeň pomocou bezposádkových lietadiel niekoľko krát aj na letisko v saudskoarabskom pohraničnom meste Nadžrán. Ako pripomína agentúra AP, Saudská Arábia je terčom medzinárodnej kritiky v súvislosti s náletmi na ciele v Jemene, pri ktorých sú často bombardované trhoviská a nemocnice.

Občianska vojna v Jemene sa začala v roku 2014, keď šiitskí povstalci dobyli hlavné mesto Saná. V roku 2015 sa do vojny zapojila medzinárodná koalícia pod vedením Saudskej Arábie, ktorá bojuje za to, aby sa legitímna jemenská vláda opäť dostala k moci.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia