Jednou vetou

Húsíovia v Jemene sa snažia primať koalíciu, aby zastavila bombardovanie

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Popredný predstaviteľ jemenských povstalcov vo štvrtok vyhlásil, že výzvy administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa na prímerie v jeho krajine sú "pozitívnym signálom".

Je však podľa neho treba, aby medzinárodné spoločenstvo konalo a zastavilo vražedné letecké útoky Spojenými štátmi podporovanej saudskoarabskej koalície – zoskupenia bojujúceho proti jemenským vzbúrencom.

Šéf povstaleckého Najvyššieho revolučného výboru Muhammad Alí al-Húsí zároveň vyzval tých, ktorí volajú po prímerí, aby „svoje želanie priniesť Jemenu mier premenili na konkrétne činy“ a „bombardovanie Jemenčanov okamžite zastavili“, píše agentúra AP.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok vyzval na ukončenie nepriateľských akcií v Jemene s tým, že v novembri by sa mali začať konzultácie vedené Organizáciou Spojených národov. Uviedol tiež, že z húsíami ovládaných oblastí by mali prestať raketové a dronové útoky na Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty.

Pri zrážke autobusu s kamiónom v Turecku zahynuli dvaja ľudia

Šiitskí vzbúrenci obsadili v roku 2014 hlavné mesto Saná a ďalšie časti Jemenu. Ich postup primal v roku 2015 Saudskú Arábiu a ďalšie sunnitské spojenecké krajiny začať letecké útoky, aby sa povstalci nedostali do mesta Aden – dočasného sídla jemenskej vlády podporovanej Saudskou Arábiou.

OSN nedávno varovala, že v Jemene, chudobnej arabskej krajine zmietanej vojnovým konfliktom, hrozí vypuknutie veľkého hladomoru, ktorý by mohol postihnúť až 14 miliónov ľudí.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím