Jednou vetou

Iberoamerický summit poukázal na migráciu

Ilustračné foto

Foto: TASR

Lídri španielskojazyčných krajín upozornili v piatok na problém veľkého množstva ľudí opúšťajúcich v súčasnosti Venezuelu či stredoamerické štáty, aby unikli pred chudobou, násilím, politickou nestabilitou a prenasledovaním.

V rámci iberoamerického summitu v Guatemale vyzvali na podporu rozvoja predmetných krajín a pomoc chudobným vrstvám obyvateľstva v záujme zmiernenia týchto migračných vĺn, informovala agentúra AP.

Účastníkmi stretnutia v guatemalskom meste Antigua bola vyše desiatka prezidentov, ako i španielsky kráľ Filip VI.
Mexický prezident Enrique Peňa Nieto apeloval na ostatných lídrov, aby budúci mesiac na konferencii v Maroku podpísali Globálny pakt OSN o migrácii.

Práve Mexiko čelí v súčasnosti náporu migrantov zo stredoamerických štátov, presúvajúcich sa v tzv. karaváne smerom k hranici so Spojenými štátmi.

Nezvestnú ponorku našli po roku v 800-metrovej hĺbke

„Je pravda, že najlepším spôsobom, ako zamedziť tomu, aby ľudia nedobrovoľne migrovali, je podporovať – okrem iných vecí – vnútorný rozvoj našich krajín,“ povedal Peňa Nieto podľa AP.

Honduraský prezident Juan Orlando Hernández pripísal emigráciu zo svojej krajiny kávovej kríze a suchám v dôsledku klimatickej zmeny. Migranti zo spomínanej karavány však uvádzajú, že ich odchod súvisí s chudobou, násilím a neistotou v Hondurase.

Kostarický prezident Carlos Alvarado počas summitu vyzval na dialóg, ktorý by riešil politické krízy sužujúce Venezuelu a Nikaraguu.

Guatemalský prezident Jimmy Morales ako hostiteľ povedal, že cieľom stretnutia bolo „obnoviť oddanosť tohto regiónu udržateľnému rozvoju“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia