Jednou vetou

ICC v Haagu spustil predbežné vyšetrovanie vyháňania Rohingov z Mjanmarska

Príslušníci moslimskej menšiny Rohingov kráčajú po zničenej ceste v Shah Porir Deep v bangaldéšskom Teknaku 31. augusta 2017

foto: TASR/AP

Hlavná prokurátorka Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu Fatou Bensoudová v utorok oznámila, že spúšťa predbežné vyšetrovanie deportácií státisícov moslimských Rohingov z Mjanmarska do Bangladéša.

Bensoudová vo vyhlásení uviedla, že začala úkon oficiálne známy ako predbežné skúmanie, aby zistila, či existuje dostatok dôkazov na odôvodnené, riadne vyšetrovanie.

Prokurátorka dodala, že preverí správy o „množstve údajných nátlakových činov vedúcich k nútenému vysťahovaniu Rohingov, vrátane odopierania základných práv, zabíjania, sexuálneho násilia, núteného zmiznutia, ničenia a rabovania“.

Čína: Kritika ani sankcie nevyriešia utečeneckú krízu Rohingov v Mjanmarsku

Mjanmarskú armádu obviňujú z rozsiahleho porušovania ľudských práv, napríklad zo znásilňovania, vrážd, mučenia a podpaľovania dedín moslimskej menšiny Rohingov – čo od vlaňajšieho augusta viedlo k úteku približne 700.000 Rohingov do susedného Bangladéša, pripomenula tlačová agentúra AP.

V prevažne budhistickom Mjanmarsku žije dnes menej ako päť percent moslimov. Väčšina z nich nemá priznané občianstvo a okrem neho nemá ani právo voliť. Rohinská menšina má vlastný jazyk aj kultúrne zvyklosti a považuje sa za potomkov arabských kupcov. Rohingovia patria medzi najprenasledovanejšie menšiny na svete.

Domovom približne milióna Rohingov je Jakchainský štát v západnej časti Mjanmarska.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia