Idete autom do Chorvátska? Tu sú všetky informácie o poplatkoch na cestách!

Chorvátsko stále patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov a Sloveniek.

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Ak ste aj toto leto rozhodli cestovať k „slovenskému moru“ autom, určite oceníte zopár praktických informácií. Ktorou cestou sa vydať, aké platia predpisy a čo vás to bude stáť? Vyzbrojíme vás aj odkazmi na webstránky, na ktorých nájdete aktuálne informácie o situácii na chorvátskych cestách.

Tri dovolenkové destinácie, v ktorých objavíte kľúč k dlhému životu

Chorvátsko stále patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov a Sloveniek. Táto prímorská krajina ročne privíta viac ako desať miliónov turistov z celého sveta.

Kto zosadí Trumpa? Demokratickým debatám dominovali ženy a progresívci

Napriek tomu, že nie súčasťou Schengenského priestoru, na vstup do krajiny vám postačí občiansky preukaz. Treba však počítať so zdržaním na hraničných priechodoch, najmä počas hlavnej letnej sezóny.

Na cestách ročne vyhasnú stovky životov. Ako tomu môžeme predchádzať?

Tri cesty z Bratislavy do Záhrebu

Najkratšia cesta vedie cez Maďarsko, okolo Gyõru. Má niečo vyše 380 kilometrov a trvať by mala za ideálnych podmienok približne štyri a pol hodiny.

Prvá cesta cez Maďarsko. | Zdroj: maps.google.sk

Pre menej skúsených vodičov môže byť jednoduchšie cestovať okolo Budapešti. Cesta bude síce dlhšia (vyše 500 kilometrov), ale nemusíte sa báť, že zablúdite, keďže stačí ísť viac-menej stále rovno po diaľnici.

Cesta okolo Budapešti. | Zdroj: maps.google.sk

Najrýchlejšie sa do Záhrebu teoreticky dostanete po rakúskych diaľniciach (pod podmienkou, že žiadna časť cesty nebude vyžadovať obchádzku) a následne naprieč Slovinskom. Nezabúdajte však, že touto cestou sa k moru vozia nielen Slováci, ale aj Česi a Nemci. Môže byť teda preťažená. Takisto slovinská diaľničná známka vašu dovolenku o niečo predraží.

Rakúska cesta. | Zdroj: maps.google.sk

Diaľničné známky

Internet ponúka najjednoduchší spôsob ako sa dostať k diaľničným známkam potrebným na cestu do Chorvátska po slovenských, maďarských, či rakúskych spoplatnených cestách.

Káčer Donald ako nacista? Známa postavička oslávila 85 rokov

Cena sa v jednotlivých krajinách rôzni. Rozhoduje najmä hmotnosť vozidla (do a nad 3,5 tony), ale napríklad aj počet prepravovaných osôb (do a nad 7 ľudí), či výška nad nápravou auta (hranica je 1,3 metra).

Slovensko

Autá do 3,5t: 10-dňová známka 10€, 30-dňová známka 14€.

Viac informácií hľadajte na tomto webe, elektronickú známku zakúpite tu.

Maďarsko

V prípade aut do 3,5, ktoré prepravujú maximálne sedem osôb stojí 10-dňová známka 3,500 HUF (10,8€), 30-dňová známka 4,780 HUF (14,8€).

Viac informácií nájdete tu, elektronickú známku zakúpite na tejto adrese.

Spoplatené cesty v Maďarsku. | foto: toll-charge.hu
Rakúsko

Tento rok si u našich západných susedov zaplatíte za 10-dňovú známku 9,2€ a za dvojmesačnú známku 26,8€. Samozrejme len vtedy, ak bude vaše vozidlo vážiť do 3,5 tony.

JEDLO: 8 bizarných príchutí zmrzliny, ktoré toto leto musíte vyskúšať!

Viac informácií hľadajte tu, elektronickú známku je možné zakúpiť cez tento odkaz.

Spoplatené cesty v Rakúsku. | Foto: commons.wikimedia.org
Slovinsko

V Slovinsku platí, že diaľničná známka pre autá do 3,5 tony s nápravou do výšky 1,3 metra stojí na 7 dní 15€ a na 30 dní 30€.

Viac informácií nájdete na tomto webe a to, či vaše auto spadá do tejto cenovej kategórie zistíte tu.

Mapa spoplatnených ciest v Slovinsku. foto: dars.si
Chorvátsko

Na tomto odkaze objavíte interaktívnu mapu chorvátskych diaľnic a na tomto prehľad cien mýta v Chorvátsku. Mýto na najfrekventovanejších úsekoch (pre osobné automobily a vrátane desaťpercentnej letnej prirážky) sa pohybuje v týchto cenových reláciách: Záhreb-Rijeka – 9,50€; Záhreb-Zadar – 18,10€; Záhreb-Split – 27 €; Záhreb–Dubrovník – 34,70€. Prehľad o aktuálnej situácii na cestách získate tu.

Základné pravidlá na ceste

Rovnako ako na Slovensku, aj v Chorvátku platí maximálna povolená rýchlosť v obci 50 km/h a mimo obce 90 km/h. Na cestách, ktoré sú určené len pre motorové vozidlá a rýchlych cestách môžete počítať s rýchlosťou do 110 km/h.

Trápia vás štípance od komárov? Skúste tieto domáce recepty

Na diaľniciach platí limit 130 km/h. V prípade potreby treba rýchlosť prispôsobiť počasiu a podmienkam na vozovke. Pokuty za prekročenie rýchlosti sú v obci 68€ pri prekročení maximálnej povolenej rýchlosti o 10 až 20 km/h; 270€ ak ju prekročíte o vyše 30 až 50 km/h. Mimo obce sa môžu vyšplhať na 69€ pri prekročení o 10 až 30 km/h a 135€ pri prekročení o 30 až 50 km/h.

Dubrovník – aj takémuto výhľadu sa môžete tešiť v jednej z najkrajších chorvátskych destinácií! foto: pixabay.com

V zimnom období platí povinnosť rozsvietiť denné alebo stretávacie svetlá. Vodič musí využívať bezpečnostné pásy a mať po ruke reflexnú vestu. Je zakázané počas šoférovania telefonovať. Samozrejmosťou je, že vodič nesmie mať v krvi viac ako 0,5 promile alkoholu. O omamných a psychotropných látkach (vrátane marihuany, ktorá zužuje zorné pole) asi ani netreba hovoriť.

Fajčiari pozor! Toto sa s vaším telom stane už 20 minút po poslednej cigarete

Kamery, ktoré monitorujú situáciu na chorvátskych diaľniciach dokážu rozoznať značku auta, jeho rýchlosť, ale aj to, či vodič telefonuje a či má zapnutý bezpečnostný pás. O pomoc a informácie môžete požiadať na telefónnej linke 1987 (respektíve +385 1 1987).

Komu hrozí dehydratácia a ako sa jej vyhnúť

Môže vás zaujímať

Šéfa spravodajskej služby vinia zo zlyhania v spojitosti s útokmi na Srí Lanke