Jednou vetou

Impeachment je špinavé slovo, odkázal Trump svojim protivníkom

Americký prezident Donald Trump

TASR

Americký prezident Donald Trump odpovedal vo štvrtok na výzvy svojich protivníkov, aby začal Kongres s procesom jeho obvinenia, označením takéhoto postupu za "obrovské prezidentské obťažovanie". Príslušný výraz impeachment podľa vlastných slov považuje za "špinavé slovo", informovala tlačová agentúra DPA.

„Impeachovať je špinavé slovo, špinavé, oplzlé, nechutné slovo,“ povedal Trump. „Nedošlo k žiadnemu závažnému zločinu ani priestupku, tak ako budete impeachovať?“ narážal na znenie americkej ústavy.

Niektorí uchádzači o prezidentskú kandidatúru opozičnej Demokratickej strany zopakovali tento týždeň výzvu na tzv. impeachment voči Trumpovi, a to v reakcii na vystúpenie bývalého riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Roberta Muellera, ktorý vyšetroval údajné zásahy Ruska do amerických prezidentských volieb z roku 2016, keď zvíťazil Trump.

Mueller povedal v stredu na margo už dávnejšie zverejnených záverov, že obvinenie Trumpa z marenia tohto vyšetrovania „nepripadalo do úvahy“ a bolo by „protiústavné“, keďže úrad vyšetrovateľa podliehal ministerstvu spravodlivosti, záverečná správa však prezidenta ani neočistila. V prípade, že má byť úradujúcemu prezidentovi pripísaná zodpovednosť za nejaké pochybenie, ústava Spojených štátov podľa neho predpokladá využitie procesu mimo systému trestného súdnictva.

Trump v tweete nakrátko priznal, že Rusko mu pomáhalo k zvoleniu

 Lídri Demokratickej strany pristupujú k otázke impeachmentu voči republikánovi Trumpovi opatrnejšie a upozorňujú, že budú potrebné presvedčivé argumenty, ak má proces podporiť aj dostatočný počet kongresmanov z Republikánskej strany.

„Rusko mi nepomáhalo k zvoleniu,“ zopakoval vo štvrtok Trump s tým, že za svoj úspech je zodpovedný sám. Zároveň obvinil Muellera zo zaujatosti vyplývajúcej z toho, že ako prezident ho nenechal opäť riadiť FBI, ako aj z istého obchodného sporu spred niekoľkých rokov. „Je to niekto, kto nemá rád Donalda Trumpa,“ tvrdí prezident.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia