Jednou vetou

Indonézia: Najmenej 17 mŕtvych v dôsledku povodní a zosuvov na Sumatre

Ilustračné foto

TASR/AP

Najmenej 17 ľudí mŕtvych a deväť nezvestných hlásia z indonézskeho ostrova Sumatra po tom, ako niekoľkodňové výdatné dažde vyvolali v jeho juhozápadnej časti povodne a zosuvy pôdy. Informovali tom v nedeľu oficiálne zdroje, na ktoré sa odvoláva tlačová agentúra AFP.

Extrémne počasie postihlo deväť okresov alebo miest v provincii Bengkulu, kde bolo evakuovaných približne 12.000 ľudí. Poškodené sú stovky budov, mostov a ciest, celkový rozsah škôd však nie je zatiaľ známy, keďže niektoré oblasti sú stále odrezané od okolia.

Počet obetí záplav v Indii stúpol na 18

Indonézsky národný úrad civilnej ochrany varoval pred možnosťou ďalších povodní a zosuvov, pokiaľ by prudké dažde pokračovali. Obyvateľom hrozí taktiež „druhotná pohroma“ v podobe kožných chorôb či akútnych respiračných infekcií v dôsledku zlej hygieny a nedostatku čistej vody.

Povodne a zosuvy sú v Indonézii bežným javom, obzvlášť počas monzúnového obdobia, ktoré v tejto krajine trvá od októbra do apríla.

Záplavy v niektorých častiach indonézskej metropoly Jakarta počas tohto týždňa spôsobili smrť dvoch ľudí a vyše 2000 donútili opustiť svoje domovy. V priľahlom meste Bogor zase uniklo vďaka vysokej vode zo súkromného pozemku asi 14 pytónov.

Môže vás zaujímať

Airbus postaví prvú medziplanetárnu nákladnú loď