Jednou vetou

Indonézska sopka ešte stále chrlí popol…

Indonézska sopka Merapi chŕli popol na indonézskom ostrove Sumatra 11. mája 2018. Najaktívnejšia indonézska sopka vychŕlila popol až do výšky 5 500 metrov

foto: TASR/AP

Sopka Merapi na ostrove Jáva, ktorá je označovaná za najnestálejší vulkán v Indonézii, vychrlila v piatok stĺp popola do výšky šiestich kilometrov. Erupcia podľa úradov trvala dve minúty, informovala agentúra AP.

Indonézska agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof uviedla, že úroveň varovania zvýšená minulý mesiac o jeden stupeň nad normál sa nezmenila a trojkilometrová zakázaná zóna okolo krátera zostáva v platnosti.

Ranná erupcia nespôsobila žiadnu paniku a nenarušila sa ani prevádzka letiska v meste Yogyakarta, ktoré je od sopky vzdialené približne 30 kilometrov.

Čítajte viac: Indonézske úrady zvýšili stupeň ohrozenia v okolí prebudenej sopky Merapi

Merapi s výškou 2968 metrov patrí medzi viac ako 500 sopiek v Indonézii. Výbuch tohto vulkánu, ktorý sa nachádza v strednej časti indonézskeho ostrova Jáva, usmrtil v roku 2010 približne 350 ľudí.

Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, čo je zóna častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií, ktorá obkolesuje základňu Tichého oceánu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia