Jednou vetou

Indonézske úrady varovali pred „extrémnym počasím“ v oblasti zasiahnutej cunami

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Indonézske úrady varovali v stredu pred "extrémnym počasím a vysokými vlnami" v okolí sopky Anak Krakatoa. Ľudí vyzvali, aby sa vyhýbali pobrežiu zničenému prívalovými vlnami cunami, ktoré si vyžiadali vyše 400 obetí.

Sopka naďalej chrlila mraky popola, ktoré zahaľovali vulkanický ostrov, kde v sobotu došlo počas prílivu k zrúteniu časti krátera. Vlny vysoké až päť metrov následne zasiahli pláže v oblasti Sundského prielivu medzi ostrovmi Jáva a Sumatra.

V byte našli telá dvoch mužov a dvoch dievčat, mali strelné poranenia

Indonézsky Meteorologický, klimatologický a geofyzikálny úrad (BMKG) vo vyhlásení v utorok večer uviedol, že ľudia by sa mali zdržiavať najmenej 500 metrov až jeden kilometer od pobrežia.

Úrady monitorujú erupcie sopky Anak Krakatoa, pričom v stredu sú v oblasti možné vysoké vlny a silné dažde. Táto nepriazeň počasia by mohla spôsobiť zosuvy ďalších častí krátera do mora a tým aj cunami. Informácie priniesli agentúry Reuters a AP.

Potvrdený počet obetí sobotňajšieho nešťastia je 429 mŕtvych, ďalších najmenej 154 ľudí je nezvestných. Zranenia utrpelo viac než 1400 ľudí a tisíce prišli o domovy. Záchranári sa v stredu snažili dostať do viacerých dedín, ktoré sú stále neprístupné po cestách.

Severná a Južná Kórea symbolicky otvorili projekt obnovenia dopravných spojení

Indonézia, rozľahlá súostrovná krajina ležiaca v tzv. Ohnivom kruhu, zóne častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií obklopujúcej Tichý oceán, zaznamenáva už viac ako desaťročie najvyšší ročný počet obetí prírodných pohrôm.

Najnovšia tragédia vyvolala spomienky na vlny cunami v Indickom oceáne vyvolané zemetrasením pri Sumatre z 26. decembra 2004, ktoré v 14 krajinách zabili 226.000 ľudí, z nich vyše 120.000 v Indonézii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia