Jednou vetou

Indonézske úrady zvýšili stupeň ohrozenia v okolí prebudenej sopky Merapi

Indonézska sopka Merapi chŕli popol na indonézskom ostrove Sumatra 11. mája 2018. Najaktívnejšia indonézska sopka vychŕlila popol až do výšky 5 500 metrov

foto: TASR/AP

Indonézske úrady zvýšili v utorok o jeden stupeň nad normál úroveň varovania pre sopku Merapi, ktorá sa nachádza na husto osídlenom ostrove Jáva. Zároveň nariadili evakuáciu obyvateľov do vzdialenosti tri kilometre od krátera, informovala agentúra AP.

Jeden z najaktívnejších indonézskych vulkánov vybuchol v pondelok štyrikrát, pričom stĺpec vulkanického materiálu dosiahol výšku 3500 metrov a popol pokryl niekoľko okolitých dedín.

Podľa hovorcu indonézskej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof Sutopa Purwa Nugroha bolo od utorňajších ranných hodín evakuovaných približne 660 ľudí žijúcich v ohrozenej zóne.

Čítajte viac: Prebudená sopka Merapi opäť chrlila do výšky popol

Doterajšie erupcie Merapi zatiaľ neovplyvnili prevádzku letiska v meste Yogyakarta. Vulkán je od jeho centra vzdialený asi 30 kilometrov.

Merapi s výškou 2968 metrov patrí medzi najaktívnejšie z viac ako 120 činných indonézskych sopiek. Zatiaľ posledná veľká erupcia usmrtila pred ôsmimi rokmi 347 ľudí.

Indonézia, kde žije viac ako 250 miliónov ľudí, leží na tzv. Ohnivom kruhu, čo je zóna častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií, ktorá obkolesuje základňu Tichého oceánu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia