Jednou vetou

Informácie Izraela o iránskom jadrovom programe sú podľa Lavrova neaktuálne

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Foto: TASR/AP

Tvrdenia Izraela o tom, že Irán napreduje vo svojom programe vývoja jadrových zbraní, sa evidentne vzťahujú k skoršiemu obdobiu, ktoré Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) už zohľadnila. Na tlačovej konferencii to vo štvrtok vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorého cituje agentúra TASS.

„Podľa expertov, ktorí sa podieľali na vypracovaní jadrovej dohody s Iránom, sa tieto dokumenty týkajú predchádzajúcich aktivít, už predtým podliehajúcich inšpekcii MAAE. Ak Izrael alebo niekto iný disponuje dokumentmi, ktoré dokazujú, že Irán obnovil svoj program vývoja jadrových zbraní, nech ich bezodkladne predložia MAAE,“ uviedol Lavrov.

Irán pohrozil odstúpením od jadrovej dohody, ak tak spravia USA

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok oznámil, že Irán oklamal svetové mocnosti pri podpise jadrovej dohody z roku 2015. Podľa jeho slov Izrael údajne získal tajné dokumenty, ktoré svedčia o tom, že sa Teherán tajne snažil nadobudnúť jadrové zbrane. K židovskému štátu sa v tomto tvrdení bezprostredne pridali aj Spojené štáty.

Netanjahu na pôde izraelského ministerstva obrany v Tel Avive médiám ukázal „presné kópie“ dokumentov o iránskom jadrovom programe, ktoré boli uložené v tajnom zariadení v Teheráne a získali ich izraelské spravodajské služby. Okrem 55.000 strán dokumentov má podľa neho Izrael k dispozícii aj ďalších 55.000 súborov uložených na 183 CD diskoch.

Irán a šesť mocností – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – dospeli 14. júla 2015 k dohode o jadrovom programe Teheránu. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia