Inštitúcie EÚ sa dohodli na 15 z 22 legislatívnych iniciatív bezpečnostnej únie

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Európska komisia (EK) predložila v stredu správu o pokroku, ktorý sa dosiahol pri budovaní účinnej a skutočnej bezpečnostnej únie, a upozornila na potrebu urýchliť prijímanie ďalších dôležitých opatrení.

Správa exekutívy EÚ uvádza, že pri veľkej väčšine z 22 legislatívnych iniciatív, ktoré EK predložila v oblasti bezpečnostnej únie, sa pri 15 podarilo dosiahnuť dohodu s ostatnými euroinštitúciami.

Javorčík: Logickejší dátum pre odložený brexit je 22. máj ako 30. jún

Sú však kľúčové návrhy, ako je návrh týkajúci sa teroristického obsahu na internete alebo európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, kde treba urýchlene konať, ak majú byť uzavreté ešte pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu.

Správa upozornila, že pred eurovoľbami je nevyhnutné zdvojnásobiť úsilie v boji proti dezinformáciám a zvýšiť odolnosť volebných procesov a digitálnych systémov.

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos v tejto súvislosti – aj s odkazom na nedávne útoky z Christchurchu a Utrechtu – pripomenul, že teroristické hrozby majú mnoho tvárí, sú prítomné na celom svete a nezmenšujú sa.

Mayová požiadala o odklad brexitu do 30. júna 2019

„Dosiahli sme pokrok pri budovaní účinnej a skutočnej bezpečnostnej únie. Zaviedli sme prísnejšie pravidlá týkajúce sa strelných zbraní, kriminalizácie prípravy a vykonania teroristických činov a aj nový rámec pre interoperabilitu všetkých našich informačných systémov. Tým však nemôžeme skončiť,“ opísal situáciu komisár.

Avramopulos vyzval Európsky parlament a Radu EÚ, aby sa urýchlene dohodli na pravidlách odstraňovania teroristického obsahu z internetu.

Podľa slov eurokomisára pre bezpečnostnú úniu Juliana Kinga stredajšia správa naznačila, že došlo k posilneniu odolnosti krajín EÚ proti terorizmu a kybernetickým hrozbám, avšak tieto hrozby pretrvávajú a ďalej sa vyvíjajú.

Správa EK je zhrnutím pokroku, ktorý sa dosiahol v rámci hlavných súčastí bezpečnostnej únie. Podarilo sa zaplniť informačné medzery, posilniť digitálnu odolnosť a odolnosť volebných procesov, obmedziť prostriedky, ktoré môžu využívať teroristi, a bojovať proti radikalizácii.

Maďarskí socialisti iniciujú petíciu za zachovanie členstva Maďarska v EÚ

Dokument však upozornil na oblasti, v ktorých sú potrebné ďalšie kroky ako napríklad obmedzenie predaja a využívania prekurzorov výbušnín, vytvorenie nových a posilnenie existujúcich informačných systémov EÚ, lepšie zabezpečenie preukazov totožnosti a dokladov o pobyte a najmä odstraňovanie teroristického obsahu z internetu a posilnenie európskej pohraničnej a pobrežnej stráže.

Komisia nezabudla upozorniť na potrebu posilnenia kritickej infraštruktúry v čase, keď sa 5G siete majú stať nosným pilierom globálnej konektivity. Prípadné zneužitie ich slabých miest by mohlo viesť k značným cezhraničným škodám.

Na ochranu proti tejto hrozbe pre kritickú digitálnu infraštruktúru eurokomisia žiada spoločný prístup EÚ k bezpečnosti 5G sietí.

Správa EK zároveň upozornila, že úsilie o vybudovanie skutočnej bezpečnostnej únie sa nekončí na hraniciach Únie, a preto prebiehajú rokovania medzi EÚ a Kanadou o revidovanej dohode o osobných záznamoch o cestujúcich, pričom eurokomisia žiada začatie rovnakých rokovaní aj s USA.

Môže vás zaujímať

Mladík sa na súde priznal k zhodeniu chlapca z vyhliadky v Tate Modern