Iracké sily likvidujú zvyšky Islamského štátu na územiach severne od Bagdadu

Príslušník irackých vojenských špeciálnych síl počas pokračujúcej operácie irackej armády proti militantom Islamského štátu (IS) v mósulskom Starom meste.

Foto: TASR/AP

Iracká armáda oznámila, že v spolupráci s bezpečnostnými agentúrami a polovojenskými silami začala v sobotu zásah s cieľom vyčistiť oblasti severne od hlavného mesta Bagdad od zvyškov teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Ide o druhú fázu operácie proti IS s označením "Vôľa k víťazstvu", informovala tlačová agentúra AP.

Podľa vyjadrenia armády sa táto fáza týka území severne od Bagdadu a priľahlých častí provincií Anbár, Saláhaddín a Dijálá. Prvá fáza operácie sa začala pred dvoma týždňami na územiach pozdĺž hranice so Sýriou.

Irak vrátil Moskve 33 detí ruských džihádistiek

Iracká vláda vyhlásila ešte v decembri 2017 víťazstvo nad IS v súvislosti s oslobodením posledných častí Irak, ktoré táto organizácia okupovala. Extrémisti však naďalej vedú povstalecký boj a podnikajú smrtiace útoky.

Na spomínanej operácií sa podľa armády podieľajú aj šiitské milície podporované Iránom, známe ako Ľudové mobilizačné sily, federálna polícia a ďalšie zložky. Podporuje ju medzinárodná vojenská koalícia proti IS pod vedením Spojených štátov.

Môže vás zaujímať

Šéfa spravodajskej služby vinia zo zlyhania v spojitosti s útokmi na Srí Lanke