Jednou vetou

Iracký premiér navštívil v rámci zlepšovania vzájomných vzťahov Saudskú Arábiu

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí

foto: TASR/AP

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí sa v stredu počas svojej prvej oficiálnej návštevy Rijádu stretol so saudskoarabským kráľom Salmánom.

Návšteva irackého premiéra v Saudskej Arábii je ďalším náznakom toho, že po desaťročia napäté vzťahy medzi Bagdadom a Rijádom sa postupne začínajú zlepšovať. Na základe informácií saudskoarabských štátnych médií o tom píše agentúra AFP.

OSN začala s exhumáciami tiel z masových hrobov na severe Iraku

Panarabská televízia al-Arabíja v tejto súvislosti uviedla, že počas stretnutia oboch lídrov bolo podpísaných 13 dôležitých, bližšie nešpecifikovaných, dohôd.

Saudská Arábia tento mesiac taktiež avizovala, že Iraku poskytne pomoc v hodnote miliardy dolárov a zaviazala sa k intenzívnejšiemu budovaniu vzájomných vzťahov.

Jemen: Počas saudskoarabských náletov na Saná zahynulo najmenej 11 civilistov

Irak hľadá možnosti, ako od bohatého kráľovstva získať ekonomické výhody v čase, kedy musí opätovne vybudovať krajinu po niekoľkých rokoch ťažkých bojov s militantmi z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Rijád prerušil diplomatické vzťahy so svojím severným susedom v roku 1990 po tom, ako iracký diktátor Saddám Husajn napadol Kuvajt.

Môže vás zaujímať

Spojené štáty vystupujú z WHO