Jednou vetou

Iracký premiér oznámil, že chce ukončiť napätú situáciu medzi Iránom a USA

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí

foto: TASR/AP

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí v utorok povedal, že Bagdad pošle delegácie do USA a Iránu, aby pomohol ukončiť napätú situáciu medzi týmito dvoma krajinami. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na iracké štátne médiá.

Irak má blízke vzťahy s Iránom aj s USA, uvádza AP. Mahdí v utorok povedal, že iránske aj americké úrady Irak informovali, že nechcú bojovať vo vojne.

Irak podľa premiérových slov „zohráva kľúčovú úlohu pri upokojovaní situácie, ale nie je sprostredkovateľom“. Mahdí má v stredu navštíviť Kuvajt, aby rokoval o regionálnych záležitostiach.

Irak sľúbil, že bude chrániť záujmy USA, uviedol Pompeo

Napätie medzi Washingtonom a Teheránom v posledných týždňoch narastá. USA minulý týždeň nariadili, aby ambasádu v Bagdade aj konzulát v Arbíle opustili všetci zamestnanci, ktorých prítomnosť nie je nevyhnutná pre základné fungovanie diplomatickej misie.

Spojené štáty vyslali do oblasti Perzského zálivu v reakcii na údajné hrozby zo strany Iránu operačný zväz na čele s lietadlovou loďou Abraham Lincoln, ako aj strategické bombardéry B-52. Na Blízky východ mienia presunúť aj protiraketový systém typu Patriot.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia