Jednou vetou

Iracký súd po potopení trajektu nariadil zatknutie odvolaného guvernéra

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Iracký súd vydal v rámci vyšetrovania potopenia trajektu, pri ktorom zahynulo vyše 100 ľudí, zatykač na odvolaného guvernéra provincie Ninive. Informovala o tom v stredu oficiálna iracká tlačová agentúra INA.

Tá zverejnila kópie zatykačov, ktoré vydal súd v Ninive poverený vyšetrovaním prípadov korupcie. Zatýkacie rozkazy sa týkali bývalého guvernéra Núfala Akúba a ďalších miestnych predstaviteľov.

Ruský súd zamietol povolenie na výstavbu plniarne vôd z jazera Bajkal

Boli zapísaní aj na zoznam osôb so zákazom cestovania. Iracký parlament už 24. marca odhlasoval odvolanie Akúba a jeho dvoch zástupcov za údajnú korupciu a nedbanlivosť, pripomenula agentúra DPA.

Na potopenom trajekte na rieke Tigris pri provinčnom hlavnom meste Mósul sa 21. marca viezli ľudia oslavujúci príchod kurdského nového roka (Novrúz). Podľa oficiálnych údajov zahynulo prinajmenšom 110 ľudí, prevažnú väčšinu z nich tvorili ženy a deti.

Obete nešťastia vyhlásil v nedeľu iracký parlament za „mučeníkov“, čo je označenie, ktoré ich rodinám umožňuje dostať finančné odškodnenie od štátu.

Angola chce vyrábať ruské zbrane

Podľa irackých médií bolo príčinou nehody zrejme preťaženie, čo vyvolalo rozhorčenie verejnosti i obvinenia z nedbanlivosti na adresu kompetentných úradov. V rámci vyšetrovania prípadu zadržali už 16 ľudí.

Potopenie trajektu vyvolalo výzvy na prísnejšie zásahy proti korupcii a zlému spravovaniu vecí verejných.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia