Jednou vetou

Irak bude súdiť 13 francúzskych bojovníkov Islamského štátu zo Sýrie

Iracký prezident Barham Sálih a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas tlačovej konferencie v Elyzejskom paláci v Paríži 25. februára 2019

foto: TASR/AP

Iracké súdy budú trestne stíhať 13 francúzskych občanov, ktorí boli zajatí v Sýrii, kde bojovali v radoch džihádistickej skupiny Islamský štát (IS). Uviedol to v pondelok iracký prezident Barham Sálih.

Bojovníkov, ktorých Iraku odovzdali Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), „budú súdiť podľa irackých zákonov,“ vyhlásil Sálih v Paríži na tlačovej konferencii po rokovaniach s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Macronova popularita rastie, protesty žltých viest slabnú

„Po tých, ktorí mali podiel na páchaní zločinov proti Iraku a irackým vojenským objektom a personálu, pátrame a chceme, aby sa postavili pred iracké súdy,“ dodal iracký prezident podľa agentúry AFP.

Sálih je na dvojdňovej návšteve Francúzska, ktorá sa zameriava na bezpečnostnú situáciu v jeho krajine, ako aj na boj proti IS v oblasti Blízkeho východu.

Bojovníci Islamského štátu sa pomaly presúvajú zo Sýrie do Iraku

Americký prezident Donald Trump vyzval začiatkom februára európske štáty, aby si zobrali domov a postavili pred súd viac ako 800 bojovníkov skupiny IS, ktorí sa ocitli v zajatí na území Sýrie. Šéf Bieleho domu prostredníctvom Twitteru odkázal, že v opačnom prípade budú musieť americké sily, ktoré sa zo Sýrie sťahujú, týchto zradikalizovaných bojovníkov prepustiť. Mnohí z nich sú občania Európskej únie.

Oficiálne stanovisko Francúzska k tejto záležitosti je jednoznačné: Francúzski „teroristickí“ bojovníci „musia byť súdení všade tam, kde spáchali svoje zločiny“, konštatovalo francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google