Jednou vetou

Irán chce začať zvyšovať svoje kapacity na obohacovanie uránu

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí

foto: TASR/AP

Irán bude v utorok informovať Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE) sídliacu vo Viedni o začatí procesu zvyšovania svojich kapacít na obohacovanie uránu.

„V liste, doručenom Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu… Irán oznámi, že v utorok začne proces zvýšenia kapacity výroby UF6 (hexafluoridu uránu),“ citovala v pondelok agentúra ISNA hovorcu Iránskej organizácie pre atómovú energiu Behrúza Kamálvandího.

Netanjahu vyzval Nemecko, aby zaujalo prísnejší postoj voči Iránu

Hexafluorid uránu alebo fluorid uránový je zlúčenina používaná v procese obohacovania uránu. Kamálvandí tiež povedal, že Irán je schopný urýchliť výrobu centrifúg, ktoré sa používajú na obohacovanie uránu.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v pondelok v príhovore vysielanom v televízii varoval, že v prípade zlyhania jadrovej dohody so svetovými mocnosťami z roku 2015 Irán zvýši svoje kapacity na obohacovanie uránu.

„Poveril som iránsku jadrovú agentúru, aby bola pripravená obnoviť svoje kapacity obohacovania uránu,“ uviedol Chameneí podľa agentúry Reuters. „Naši nepriatelia nikdy nemôžu zastaviť náš pokrok v tejto oblasti,“ dodal.

Irán nemá v Sýrii bojové jednotky ani stále základne, vyhlásil šéf sýrskej diplomacie

Americký prezident Donald Trump 8. mája oznámil, že USA odstupujú od jadrovej dohody s Iránom a opäť zavádzajú sankcie voči firmám, ktoré obchodujú s Teheránom. Ďalší signatári dohody – Nemecko, Francúzsko, Británia, Rusko a Čína – na dohode naďalej trvajú, majú však obavy z iránskeho programu balistických rakiet a jeho rastúceho vplyvu na Blízkom východe.

Predstavitelia EÚ sa po kroku USA zaviazali, že sa pokúsia udržať obchod s ropou a investície v Iráne, ale pripustili, že to nebude jednoduché.

Chameneí: Trump urobil chybu, keď odstúpil od zmluvy s Iránom

V dohode sa Irán zaviazal znížiť počet vysoko výkonných centrifúg používaných na obohacovanie uránu o dve tretiny v priebehu desiatich rokov. Západ na oplátku v januári 2016 zrušil väčšinu sankcií voči islamskej republike. Dohoda umožňuje Iránu pokračovať v obohacovaní uránu na úroveň 3,67 percenta, čo je ďaleko pod hranicou približne 90 percent vhodnou pre jadrové zbrane. Pred dosiahnutím dohody Teherán obohacoval urán na úroveň 20 percent.

Irán avizoval, že ak európske krajiny nedokážu udržať jadrovú dohodu, bude mať niekoľko možností, vrátane obnovenia obohacovania uránu na 20 percent.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia