Jednou vetou

Irán nemá v Sýrii bojové jednotky ani stále základne, vyhlásil šéf sýrskej diplomacie

Sýrsky minister zahraničných vecí Walíd Mualim
Sýrsky minister zahraničných vecí Walíd Mualim v sobotu vyhlásil, že iránski vojenskí poradcovia spolupracujú s armádou v Sýrii, ale Teherán nemá v krajine žiadne bojové jednotky či stále základne.

„Keď sa v roku 2011 začalo sprisahanie proti Sýrii, naši bratia z Iránskej islamskej republiky prišli na pomoc Sýrii v boji s terorizmom,“ povedal Mualim s tým, že sýrsky ľud je za takúto pomoc od Iránu „vďačný“.

Putin a Netanjahu spolu telefonicky hovorili o Sýrii

Agentúra AP pripomína, že Izrael opakovane varoval proti akejkoľvek trvalej iránskej vojenskej prítomnosti v Sýrii. Podľa Mualima Izrael prichádza s falošnými tvrdeniami s cieľom vytvárať nátlak na Irán – svojho úhlavného rivala.

Izrael v máji vykonal vlnu leteckých útokov na iránske ciele v Sýrii v reakcii na to, čo nazval iránskym raketovým útokom na jeho pozície na okupovaných Golanských výšinách. Išlo o doteraz najvážnejšiu konfrontáciu medzi Izraelom a Iránom.

Spolupredseda AfD označil nacistickú éru Nemecka za „trochou vtáčieho trusu“

V bojoch s povstalcami v Sýrii prišli o život desiatky iránskych vojakov vrátane dôstojníkov. Niekoľko ďalších tiež zahynulo v minulých mesiacoch pri vzdušných útokoch vykonaných zrejme Izraelom.

Irán opakovane v minulosti tvrdil, že v Sýrii má len poradcov, ale tisíce Iránom podporovaných skupín z Libanonu, Iraku, Pakistanu a Afganistanu hralo užitočnú úlohu pri pomoci vládnym silám opätovne ovládnuť oblasti kontrolované povstalcami, konštatuje AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia