Jednou vetou

Irán odsúdil mlčanie Washingtonu po masovej poprave v Saudskej Arábii

Mohammad Džavád Zaríf

Foto: TASR/AP

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf odsúdil v stredu mlčanie administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti so saudskoarabskou hromadnou popravou 37 osôb usvedčených z terorizmu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Na rozdiel od okamžitej reakcie na rozštvrtenie novinára, teraz, keď Saudská Arábia sťala 37 ľudí za jediný deň, nepočujeme od Trumpovej administratívy ani šepnutie,“ napísal Zaríf na sociálnej sieti Twitter. Narážal tým na vlaňajšiu vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte Saudskej Arábie v Istanbule.

Takmer štyri desiatky občanov Saudskej Arábie popravili v utorok „za prijatie teroristického a extrémistického zmýšľania, ako aj za vytvorenie teroristických buniek s cieľom destabilizovať bezpečnosť“, uviedla saudskoarabská tlačová agentúra SPA.

V Saudskej Arábii popravili 37 ľudí odsúdených za terorizmus

Jedna osoba bola po poprave ukrižovaná, čo je podľa zmieneného zdroja trestom vyhradeným pre mimoriadne závažné zločiny. Popravy sú v tomto ultrakonzervatívnom kráľovstve zvyčajne vykonávané sťatím hlavy.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International uviedla, že väčšinu popravených osôb tvorili šiitskí muži „odsúdení po zinscenovaných procesoch, ktoré porušili medzinárodné normy pre spravodlivý proces a boli založené na priznaniach vynútených prostredníctvom mučenia“.

Podľa zmienenej inštitúcie bolo 11 osôb odsúdených za špionáž pre Irán, kde žije šiitská väčšina, zatiaľ čo najmenej 14 ďalších osôb dostalo trest smrti v spojitosti s protivládnymi protestmi z rokov 2011 a 2012 vo Východnej provincii, kde žije väčšina saudskoarabskej šiitskej menšiny.

USA oznámili, že o útokoch na Srí Lanke nemali vopred žiadne informácie

Tieto popravy boli „ďalším hrozným príkladom toho, ako sa trest smrti používa ako politický nástroj na rozdrvenie disentu z radov šiitskej menšiny“, uviedla výskumná riaditeľka blízkovýchodnej pobočky Amnesty International Lynn Maaloufová.

V prevažne sunnitskej Saudskej Arábii bolo od začiatku tohto roka popravených už najmenej 100 ľudí, vyplýva z údajov zverejnených SPA. V roku 2016 Rijád rozhneval Irán popravou 47 osôb odsúdených za „terorizmus“ vrátane popredného šiitského duchovného Nimra Bákira Nimra.

Saudská Arábia vlani vykonala 149 trestov smrti, čím sa popri Číne a Iráne zaradila k trom krajinám s najvyššou bilanciou v tejto činnosti, uvádza Amnesty International.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem