Jednou vetou

Irán oznámil, že 7. júla odstúpi od ďalších záväzkov plynúcich z jadrovej dohody

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Teherán by mal 7. júla odstúpiť od ďalších záväzkov, ktoré mu vyplývajú zo Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) - tzv. jadrovej dohody, ktorú s Iránom ešte v roku 2015 podpísali svetové veľmoci. S odvolaním sa na informácie iránskej agentúry FNA o tom v utorok informovala agentúra AFP.

Trump podpísal nariadenie o ďalších sankciách voči Iránu

JCPOA zaväzuje Teherán výrazne obmedziť jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

USA odstúpili od jadrovej dohody jednostranne ešte v máji 2018. Washington následne obnovil sankcie voči Iránu vrátane embarga na dovoz ropy. Začiatkom mája 2019 potom sankcie voči Iránu ešte sprísnili, keď zrušili všetky dovtedy platné výnimky zo zákazu dovozu iránskej ropy.

Iránska vláda ešte začiatkom mája vyhlásila, že sa ďalej necíti viazaná dohodnutými ohraničeniami, pokiaľ ide o zásoby obohateného uránu a ťažkej vody.

Teherán následne pohrozil, že od 7. júla začne s obohacovaním uránu nad úroveň 3,67 percenta – hodnotu stanovenú dohodou o jadrovom programe – v prípade, že s USA nedosiahne novú dohodu, ktorá by priniesla úľavu od amerických sankcií.

Nové sankcie USA voči Iránu natrvalo uzatvárajú cestu k diplomacii

Vedci tvrdia, že ak sa krajine podarí obohatiť urán na približne 20 percent, čas potrebný na dosiahnutie 90-percentného obohatenia sa skráti na polovicu. Urán na použitie v jadrových zbraniach pritom musí byť obohatený práve zhruba na 90 percent.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia